2013 İstanbul Gezisi

İstanbul… Başlı başına bir hafta boyunca gezilse bile tam olarak bitirilmesi imkansız olan bir şehirdir. Beyoğlu’su, İstiklal Caddesi’si, Sultanahmet’i, Eminönü’sü, Eyüp’ü, Fatih’i, Şişli’si, Beşiktaş’ı… Her biri ayrı güzeldir. Avrupa yakası ve Anadolu yakası diye iki yakaya ayrılması ise onun kendi güzelliğini oluşturmaktadır.

İstanbul, yorucu bur şehirdir. Güzel ancak yorucudur. Trafiği boldur. İnsanları çoktur. Çevrenizde bir arada bulamayacağınız kadar bakkal, market, süper market görebilirsiniz. Bir ilçede daha önce hiç karşılaşmadığınız kadar AVM görebilirsiniz! Buna şaşırmamalısınız, çünkü bunların hepsi tek başına İstanbul’u yaratır!

istanbul-gezisi-ortakoy-2013

Gece hayatını seviyorsanız Beyoğlu’na çıkabilir, İstiklal Caddesi üzerinde veya sokak aralarında ki mekanları tercih edebilirsiniz. Asmalımescit veyahut Nevizade Sokağı’da yine tercih edilebilir bir yerdir.

Gezmeyi çok sevenlerdenseniz eğer sizleri Şişli, Mecidiyeköy, Harbiye tarafına alabiliriz. Buralarda gezebileceğiniz birçok şey bulunur. Mesela bir Askeriye Müzesine girmek isterseniz Harbiye’de bunu bulabilirsiniz. Harbiye’den yürümeye devam ettiğinizde Şişli’ye varırsınız. Burada da yine AVM’lere girebilir, alışveriş yapabilir, yemek yiyebilirsiniz.

Yine gezmeyi seven ve ayrıca denizi de seven bir kişiyseniz, Beşiktaş’a gidebilirsiniz. Beşiktaş’ın o manzarasıyla karşı karşıya keyifli şekilde çay yudumlayabilir, kahvenizi içebilirsiniz. Dostlarınızla sohbet edebileceğiniz deniz kıyısında ki kafelere de oturabilirsiniz.

Anadolu yakasına geçebilirsiniz. Burada Maltepe olsun, Üsküdar olsun, Kadıköy olsun önemli ilçelerdir. Üsküdar’a giderek, Kız kulesini görebilirsiniz. O hep kitaplarda okunan “Galata kulesi & Kız kulesi aşkı”na burada tanık olabilirsiniz.

Başka bir gün Beşiktaş’ın sırasında olan Ortaköy tarafına giderek, Boğaz köprüsünün ayağına varabilirsiniz. Buradan boğaz manzarasını seyredebilir, Ortaköy’ün meşhur kumpirciler sırasına da girerek buradan kumpir alıp güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Başka bir zaman ise Eminönü’ne giderek buranın Kapalı Çarşısını gezebilirsiniz. Kapalı Çarşı’ya girdiğinizde o eski tarihi yerin havası, kokusu sizlere çok şey anımsatacağı gibi sizleri tarihe götürecektir. Keyifli bir Eminönü gezintisi için Kapalı Çarşısı şarttır! Ayrıca Eminönü’ne gelmişken, biraz yukarıya doğru çıkarak, Sultanahmet’e varabilirsiniz. Sultanahmet’te köfte yiyebilir, Sultanahmet Camii gezebilirsiniz. Burada yoğun şekilde turistler olacağından dolayı yabancı bir memlekette olduğunuzu hissedebilirsiniz ancak bulunduğunuz yerde İstanbul’dur!

Gezilebilecek çok yer vardır. Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nin sonuna vardığınızda karşınıza koca bir Galata kulesi çıkar. Bu kuleye de çıkarak, çay yudumlayabilir, manzaranın eşliğinde keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Başka bir zaman Topkapı Sarayını tercih ederek, burayı ziyaret edebilir, Sarayın hemen yanında ki Aya Sofya’ya girebilirsiniz. Yine başka bir gün olduğunda Kabataş’ta ki Dolmabahçe Sarayı’nı ziyarete gidebilirsiniz.

İstanbul’da Bulunan Stadyumlar: Türk Telekom Arena, Beşiktaş İnönü Stadı, Atatürk Olimpiyat Stadı, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı

İstanbul’da Bulunan Üniversiteler: İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın