2014 DGS Kılavuzu Yayınlandı

2 yıllık bölüm okuyan ya da bölümünü değiştirmek isteyenler için DGS sınavı geldi çattı. ÖSYM tarafından yayınlanan 2014 DGS kılavuzu paylaşıldı. Paylaşılan bu güncelleme sonrasında bizlerde sizlere bununla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak istedik. 2014 DGS kılavuzuyla birlikte çeşitli değişiklikler getirildi. Bunlardan birisi sınav süresi azaltılırken, sınavda sorulacak soruların sayısı da azaltıldı diyebiliriz.

2014 DGS Kılavuzu Yayınlandı

2014 DGS Kılavuzu Yayınlandı

DGS kılavuzunda ilk göze çarpan şeyin 180 dakikalık bir süreç içerisinde 160 soru soruluyorken, şimdi ise 140 dakikalık bir süreç içerisinde 120 sorudan sorumlu tutulacaklardır, öğrenciler. Sizlerle bu konuyu avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacağıyla ilgili de açıklama yaparak konuyla ilgili bilgi paylaşımında devam etmek istiyoruz.

Eskiden süre 180 dakika idi. Toplam sorulan soru ise 160 soruydu. Hal böyle olunca da her soruya toplamda 67.5 saniyelik bir süreç düşüyordu.

2014 DGS kılavuzunda açıklanan bilgiler dahilinde yeni süre 140 dakika iken, soru sayısı ise 120 olmuştur. Şuanda ise hesaplama yaptığımızda 70 saniyelik soru başına süren bir zaman zarfı bulunuyor. Peki bu ne demek oluyor?

Yeni DGS sistemiyle birlikte +2,5 saniyelik bir avantaj bulunmuş oluyor. Ve böylelikle bu yıl DGS’ye girecek olan öğrenciler, biraz daha başarısını arttırabilecekler. Ancak dezavantaj olur mu olmaz mı sorusu akıllara takılırken bununla ilgili ise yorumumuz şu şekildedir;

Bu değişiklik sonrasında öğrenciler şaşırmış olabilir. Bu yüzdende bir heyecanlanma ya da şaşkınlık nedeniyle problem olabilir. Ancak şaşırılacak ya da heyecan yapılacak bir durum olmadan rahatlıkla bu durumdan kurtulabileceğinizi, daha da başarılı olacağınızı umuyoruz.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın