2017 Otoban Hız Limit Cezaları Ne Kadar?

1 Temmuz 2017 itibariyle başlayan yeni otoban hız limit düzenlemesi doğrultusunda, araç sürücüleri 120 km ile otobanda gidebilirler. Buna bağlı olarak belirlenen bazı şehirler arasında hız limitleri gişelere yapılacak olan giriş ve çıkışlara göre hesaplanacaktır. Bu giriş saat ile çıkış saati arasında ki fark, belirlenen yol içinde ki hız limitini de araç sürücünün aşıp aşmadığını söyleyecektir bizlere.

Örnek vermek gerekirse; İstanbul Ankara arası kaç kilometre olduğunu görebileceğiniz adresten de belli olduğu üzere 449,9 km mesafe bulunuyor. Bu mesafeyi gidebileceğiniz en fazla hız ise 120 km/s olacaktır. Buna göre 120km/s ile gideceğiniz bu yol, toplamda en fazla 3 saat 45 dakika sürebilir. Eğer ki 3 saat 45 dakikadan daha hızlı İstanbul’dan çıkıp Ankara’da ki gişelere gelirseniz, belirlenen trafik cezalarını ödeme zorunda kalabilirsiniz.

ankara istanbul hız limit trafik cezası ne kadar

ankara istanbul hız limit trafik cezası ne kadar

Bu hususlara dikkat edilerek %’lik dilimlere göre cezalar ayrılmıştır. %10 ile %30 arasında hız sınırını aşarsanız ödeyeceğiniz tutar ile %30’dan daha fazla hız sınırı aşılırsa daha yüksek tutar ödeme zorunluluğunuz olacaktır. Bu bilgiler şu şekildedir:

Hız sınırlamasının %10 – %30 oranı arasında aşılması halinde 210 TL,

Hız sınırlaması %30’dan daha fazla aşılması halinde 427 TL ceza kesilir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın