25 Temmuz 2013 Google Logosu Anlamı

Tarihlerden bugün 25 Temmuz 2013 – 25.07.2013 Perşembeye girdiğimiz gibi Google.com.tr sayfasında bir değişim göreceksiniz. Bu değişim, Google’ın kendi logosunun değişimidir. Google 25 Temmuz 2013 Perşembe günü neden logosunu değiştirdi? 25 Temmuz 2013 Google Logosu Anlamı nedir? gibi soruların cevabını aramadan hemen blogumuzda bulabileceksiniz;

 

google_25_temmuz_2013_logosu

 

25 Temmuz 2013 Google Logosu Anlamı tamamen Rosalind Franklin adlı bir sanatçıdan geliyor. 25 Temmuz 1920 doğumlu bir İngiliz bilim insanıdır. Bu bilim insanının doğum günü olmasından dolayı Google, logosunu doğum gününe özel değiştirdi. DNA ve virüs, kömür ve grafitin gibi yapılarda çeşitli araştırmalar yaparak çok geniş ve büyük katkılar sağlamış birisidir.

Rosalind Elsie Franklin 25 Temmuz 1920 doğumlu biliminsanı. DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulundu. İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısı. Royal Society onun adına ödüllü bir akademik çalışma oluşturdu. Kendi adına kurulmuş bir tıp fakültesi de var (Rosalind Franklin University)

 

rosalind_franklin

 

Rosalind Franklin Hayatı
Rosalind Elsie Franklin 25 Temmuz 1920’de Londra’da dünyaya geldi. Eğitim hayatını İngiltere’de fizik ve kimya eğitimi veren nadir kız okullarından birinde bitirdi. Çalışkanlığı ve bilgisiyle başarılı bir öğrenci olarak hep ön plana çıktı. Eğitim hayatı devam ettikçe geleceği ile ilgili düşünceleri netleşmişti ve en büyük isteği bilim kadını olmaktı. Babasıyla bu konuda fikir çatışmaları yaşasa da 1938 yılında Cambridge’de bulunan Newnham Koleji’ne girerek bilim dünyasının kapılarını araladı.

1941 yılında Newnham Koleji’nden mezun olan Rolaslind Elsie Franklin, iş hayatına ilk olarak Kömür Değerlendirme Araştırmaları Birliği’ne girerek başlamış oldu. Burada Kömür ve grafitin mikro yapılarına ilişkin çalışmaları sonrasında çalışmalarını titizlikle sürdürerek bu alanda doktora tezinin temellerini atmış bulundu.

1945 yılında Cambridge Üniversitesi’nden fiziksel kimya dalında doktora derecesi elde etti.

Rosalind Franklin Ölümü
1958 yılında henüz 37 yaşındayken kanser hastalığı sonucunda hayatını kaybetti.

Rosalind Franklin Doodle
İngiliz biliminsanı Rosalind Franklin unutulmadı. Google bu değerli bilim insanının doğum gününü özel bir Doodle ile kutladı.

Royal Society Ödülü
İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi (Royal Society) 2003 yılından beri bilimde kadınların payını arttırmak amacı ile Rosalind Franklin bilim ödülü veriyor. Royal Society ödül sayfası için tıklayınız… Ödülü son kazanan bilim insanı Profesör Sarah-Jayne Blakemore.

Etiketler: , , , , , ,

“25 Temmuz 2013 Google Logosu Anlamı” için 2 cevap

  1. İhsan Bedir diyor ki:

    Teşekkürler iyi yazı.

  2. Hamza Yıldızbaş diyor ki:

    Gerçekten son dakika haberleri veriyorsunuz sağ olun.

Bir Cevap Yazın