Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü

Üniversiteye başlamış, başlayacak ya da yeni başlamayı planlayan arkadaşlarımızın iyilikleri adına bundan böyle üniversite tanıtımlarının yanı sıra bir de üniversitelerde ki bölüm tanıtımlarını yapmaya karar verdik. Her gün birbirinden farklı bölümler sizlere tanıtılacak, sunulacaktır. Keyifli ve güzel bir eğlenceli bilgi paylaşımı olacak bu konularımızı, kucukeniste.com farkıyla okuyabilecek bilgilenebileceksiniz.

Merak ettiğiniz üniversite bölümleriyle ilgili 2014 üniversite bölümleri hakkında bilgiler alabilecek, detaylı bilgiler doğrultusunda siz de gitmeyi düşündüğünüz veya gittiğiniz bölümler hakkında biraz daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

akdeniz universitesi gerontoloji bolumu nedir

akdeniz universitesi gerontoloji bolumu nedir

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü

Gerontoloji 4 yıllık bir lisans programı. Mf-3 puanıyla alıyor. Puanları son yıllarda yükselişte. Taban ve tavan puanlarını netten elde edebilirsiniz. Yaşlılık ve yaşlanmanın uzmanlarını yetiştirmeyi hedefleyen bir lisans programıyla eğitim veriyor. Biyolojik, psikolojik, fizyolojik ve daha birçok alandan yaşlılığı inceliyoruz. Bir psikolog olduğumuzu iddia etmiyoruz fakat, yaşlılık ve yaşlanmanın psikologları olabilecek donanıma sahibiz diyebilirim (gerontopsikoloji) Konu Yaşlılık olunca her alanda zengin bilgiye sahip olarak mezun oluyoruz.

İş imkanları:

Çok geniş çünkü hizmeti sunacağımız kitle, yani yaşlılar her yerde. Bakımevinde, Hastanede, Bankada (emeklilik sigortaları)Turizmde( Sağlık otelleri), ArGeler ve daha çok yerde. Bunlar şuan aklıma gelenler. Prof. Dr. İsmail Tufan başkanlığında çok başarılı bir akademik kadroya sahip. Nazillide bir uygulama merkezimiz var. Ekranlarda gördüğümüz 100 yaş üstü sevimli teyzelerimiz hep bu merkeze kayıtlı.( Tiyam: Türkiye İleri Yaşlılık Araştırma Merkezi)

 

Çalışma olanakları konusunda sıkıntı yaşanılacağını sanmıyorum. İlk mezunlar bizler olacağız. Hep birlikte göreceğiz. Ama kendi adıma şunu söylemek gerekirse en ufak bir kaygı yok.

Bu kurumlarda çalışma olanakları tabi ki var. Çünkü Türkiye’de yaşlılık denilince bu işin uzmanları gerontologlar olacak. Yök başkanımızın bu yıl tercih etmelisiniz dediğimi 3 bölümden biriyiz diye biliyorum. Bunun altyapısı olmasa tavsiye edilmezdi şeklinde düşünüyorum :)

Sadece Akdeniz Üniversitesinde bulunan Gerontoloji bölümü lisans eğitimine, 2009 yılında başladı.2012-2013 eğitim yılında ilk mezunlarını verecek.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın