Anestezi Bölümü Nedir

Üniversiteye başlamış, başlayacak ya da yeni başlamayı planlayan arkadaşlarımızın iyilikleri adına bundan böyle üniversite tanıtımlarının yanı sıra bir de üniversitelerde ki bölüm tanıtımlarını yapmaya karar verdik. Her gün birbirinden farklı bölümler sizlere tanıtılacak, sunulacaktır. Keyifli ve güzel bir eğlenceli bilgi paylaşımı olacak bu konularımızı, kucukeniste.com farkıyla okuyabilecek bilgilenebileceksiniz.

Merak ettiğiniz üniversite bölümleriyle ilgili 2014 üniversite bölümleri hakkında bilgiler alabilecek, detaylı bilgiler doğrultusunda siz de gitmeyi düşündüğünüz veya gittiğiniz bölümler hakkında biraz daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

anestezi nedir

anestezi nedir

Anestezi Bölümü Nedir

Akademik Düzeyde Anestezi Programı 
Üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokulları bünyesinde önlisans eğitimi verilen programdır. Programdan mezun olunduğunda Anestezi Teknikeri ünvanı elde edilir.

Anestezi Teknikerinin Görevleri

Anestezi teknikerlerinin hastane içinde esas çalışma alanları ameliyathanelerdir. Ameliyathane dışında yoğun bakımda ve acil serviste de çalışabilecek donanımda olan anestezi teknikerleri, bu birimlere sekonder destek olmaktadır. (Acil ihtiyaç halinde)

Anestezi teknikerleri, anestezi uzmanıyla birlikte anestezi uygulamakla görevlidir. Anestezi uzmanının bulunmadığı yerlerde de anestezi uygulama yetkisine sahiptir. Ancak sorumluluk ameliyatı yapan cerraha yüklenmektedir.

Anestezi uygulaması dışardan bir ilacın uygulanmasıyla biten basit bir iş gibi gözükse de, riskleri çok büyük ve geniş bir uygulamadır. Hastanın operasyonu tolere edebilmesine yönelik tüm tedaviler anestezi ekibinin sorumluluğundadır. Hastanın yeterli düzeyde anestezi altında olması, işlem anında ağrı duymaması, operasyon süresince yaşamsal fonksiyonların normal seyretmesi, uyanma aşamasında hayati fonksiyonlarının bozulmaması, ağrı duymaması başlıca görevlerdir. Bunun yanında anesteziyle ilgili tüm teknik konular (cihazın güvenliği, gazların mevcudiyeti gibi) anestezi teknikerinin primer sorumlu olduğu konulardır.

Bunun yanında hastane içerisinde ani kalp durmalarında, damar yolu açılmasında sorun yaşanan hastalarda ve ileri düzey takip gerektiren hastalarda da anestezi teknikerleri görev alabilmektedir.

Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir ?

Anestezi teknikerlerinin seri hareket edebilen, hızlı karar verebilen, acil durumlarda sakin olabilen, kendinden isteneni hızlıca karşılayabilen, fen bilimlerine meraklı, dikkatli kimseler olmaları gerekir. Dikkatsizlik, aşırı panik, kapalı ortamda durmakta sıkıntı çekme gibi özelliklere sahip bireyler bu meslekte başarılı olamazlar. Matematiksel işlemleri hızlıca sonuçlandırabilen kimseler olmaları da özellikle ilaç hesaplamalarında işlerini kolaylaştırmaktadır.

anestezi olan bir kisi ne yapar

anestezi olan bir kisi ne yapar

Anestezi Programına Giriş Şartları Nelerdir ?

Anestezi önlisans programlarına öncelikle sağlık meslek liselerinin anestezi programlarını bitiren anestezi teknisyenleri girmektedir. Kalan kontenjanlara diğer lise mezunları YGS2 puan türüyle, 0.12 katsayılı puan ile girmektedir. Özellikle vakıf üniversitelerinin ücretli programları sınavsız geçişle dolmamakta, bu kontenjanlara düz liseliler yerleşebilmektedir.

Anesteziyi Lisede Okumamış Olmak Sorun Olur mu ?

Herhangi bir sorun oluşturmaz. Anestezi önlisans programı herhangi bir programın devamı niteliğinde olmayıp, tek başına akademik bir programdır. Gerekli eğitim ve değerlendirmeler yapılarak öğrenciler mezun edilir.

Mesleğin Bugünü ve Geleceği ?

Anestezi teknikerleri, mezun olur olmaz özel hastanelerde kolaylıkla işe girebilmektedir. Devlet hastanelerine ise 2 yılda bir yapılan KPSS Önlisans sınavıyla atanmak mümkündür. Ortalama 75-80 civarında bir puanla atanmak mümkün olmaktadır. Devlet hastanelerinde ortalama gelir döner sermaye katkısıyla 2.000 TL civarındayken, özel hastanelerde bu rakam yerine göre değişmektedir.

Sağlık sektöründe hiçbir zaman ihtiyaç bitmeyeceğinden gelecekte de önü açık ve iş garantili bir meslektir.

Meslekte İlerleme Mümkün mü ?

Dikey Geçiş Sınavı’na girerek ‘Hemşirelik’ üzerine lisans tamamlamak mümkün olsa da, bu anestezi teknikerlerinin genellikle tercih ettiği bir yol değildir. Çünkü ünvan değişiminden sonra anestezi verme yetkisi ortadan kalkmaktadır.

Gelecekte anestezi programının lisans düzeyinde eğitim vermesi ve mezunların akademik çalışmalarda bulunabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın