Arkeolog Halet Çambel Kimdir?

Türkiye’de ki önemli isimlerin, kişilerin, oyuncuların, sanatçıların kimler olduğuna dair Vikipedi bilgileri paylaşan www.kucukeniste.com ile bugün de yepyeni bir isimle tanışmak istiyoruz. Kendisini bugün kaybettik diyebiliriz. Halet Çambel kimdir? Halet Çambel ile ilgili olarak aşağıda sizlere kısa bir biyografi bilgisi sunduk. Umarım verimli ve istediğiniz şekilde sunulmuş olur…

Arkeolog Halet Çambel Kimdir?

Arkeolog Halet Çambel Kimdir?

Halet Çambel, 27 Ağustos 1916 Berlin doğumludur. 12 Ocak 2014 İstanbul’da vefat etmiştir. Bir Türk Arkeolog olarak bilinen, Atatürk’ün yakın arkadaşlarından olan Hasan Cemil Bey’in çocuğu olan Çambel, Berlin’de 27 Ağustos 1916’da dünyaya geldi. 8 yaşında Türkiye’ye gelen Çambel, Ortaoul ve Liseyi Arnavutköy’de okudu. Arkavutköy Amerikan Kız Kolehji’ni bitiren, şimdi ki adıyla Robert Kolejinde okumuş olan Çambel, sanat tarihi alanında ilerledi. İstanbul’un o eşsiz tarihi mekanlarında ki gezileriyle birlikte lisede sanata karşı ilgi duydu.

Bu sayede Eskrim sporunda da ustalaşarak, Paris Sorbonne Üniversitesi’nde arkeoloji okudu.1936 yılında Yaz Olimpiyatlarında Türkiye’yi Eskrim alanında temsil etmiştir.

Suat Fetgeri Aşeni ile beraber Türkiye’den olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu olma hakkını kazanmıştır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 1940’da asistan olmuştur.

Doktorasını da İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamış olup, bundan sonra ki zamanlarda 2 yıl Almanya’da Saarbrücken Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev almıştır.

12 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’daki evinde yaşamını kaybetti.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın