Benzinli Araba & Dizel Araba Karşılaştırması

Benzine gelen zamlarla beraber günümüzde araç firmalarının artık benzinli araçtan çok Dizel araçlara daha çok önem verdiklerini görüyoruz. Hal böyle olunca da günümüzde artık Dizele karşı biraz daha fazla ilgi var ve bu şekilde giderse, artık günümüzde kullanılan araçların neredeyse tamamı denilecek derecede birçoğu dizel olacaktır.

Ancak bu durum karşısında merak edilen bir soru var: Yeni araç sahibi olmak isteyen bir kişi, benzinli araç mı yoksa dizel araç mı almalıdır?

Benzinli Araba & Dizel Araba Karşılaştırması

Benzinli Araba & Dizel Araba Karşılaştırması

Dizel veya benzinli araç arasında kalarak kullanımını avantajlarına göre seçeceğiniz bir araç arıyorsanız, elbette kendi içinde her ikisinin de çeşitli avantajları bulunur. Ancak bu avantajları yaratacak olan sizlersiniz.

Çok fazla yol kullanıyor olup olmadığınız, bulunduğunuz/ yaşadığınız yerinizin trafiği olup olmaması durumu, aracın kullanım sıklığına göre ölçüm yapılarak doğru seçim yapılmalıdır.

Dizel Araç Özelliği – Benzinli Araç Özelliği

Dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha az benzin yakar. Bu da ekonominizi sarsmadan uygun şekilde benzine para ödemenizi sağlar. Ancak dizel araçların benzinli araçlara göre daha pahalı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Genel olarak düşünürsek, dizel araç alan kişilerin uzun yol kullanması halinde dizel araç tercihi yaptıklarını söyleyebiliriz.

Uzun yollarda devamlı kalan biriyseniz, o halde dizel araçları tercih etmeniz sizin için daha avantajlıdır. Çünkü bu durumda benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketir, bu da ekonominizi destekleyen bir özelliktir. Ancak trafik içerisinde benzin ve dizel kullanımına baktığımızda ise, eşit derecede yakıt tükettiğini söyleyebiliriz.

Benzinli araç, dizel araca göre daha hızlıdır. Daha performanslıdır. Saniyede ulaştığı hız miktarı karşılaştırıldığında dizele göre daha hızlı olduğunu belirtmeliyiz. Böyle bir durum karşısında sürücü, benzinli araçtan biraz daha memnun kalabileceğinden emin olabilir.

Dizel araçlara göre benzinli araçlar, çekiş gücü olsun performans olsun her zaman bir üstündür. Dizel araçlar, benzinli araçlara göre motoru yoran bir sistem bulunur. Bu nedenle arızalanma durumu v.s. yaşanabilir. Ancak bu cümlemiz sizlerde asla “dizel araçlarda her zaman araç arıza yapabilir” anlamı yaratmasın. Böyle bir durum söz konusu değil. Benzinli araçlarda olacak olan arızalanma durumu, dizel araçlarda zaman bakımından biraz daha erken olur demek istiyoruz.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın