Beylerberi Sarayı’nın Özellikleri

Sultan II. Mahmud tarafından İstanbul Boğazı’nın en güzel yerine 1829 yılında yaptırılmıştır. Ahşap olarak yaptırılan Beylerbeyi Sarayı, İstanbul Boğazı’nda günümüzde en güzel tarihi eserdir.

Beylerberi Sarayı'nın Özellikleri

Beylerberi Sarayı’nın Özellikleri

1861 yılına gelindiğinde Sultan Abdülaziz tarafından bugün ki saray yaptırılmıştır. Beş bin işçinin ortak çalışması sonucunda 1861 yılında başlatılan çalışma, 1865 yılında tamamlanmıştır ve kullanıma açılmıştır. Dönemin mimarı olan Sarkis Balyan tarafından tasarlanmış olan bu saray, Yazlık saray olarak inşa edilmiş olup bu sebepten ötürü kalorifer sistemi bu saray içerisinde bulunmamaktadır.

Doğu ve Batı motiflerinin bir arada görüneceği bu saray, Haremlik ve Selamlık dahilinde toplamda 26 tane oda ve 6 salon bulunmakta olup, 3 katlıdır. Sarayın orta bölümünde bulunan havuzlu salonu olması, Denize bakan kısımlarında ki süsler, sarayın en gözde alıcı mimari özellikleri denilebilir.

Sırp Prensi, İran Şahı, Fransız İmparatoriçesi Eugenie gibi yabancı devlet büyüklerini eski zamanlarda ağırlamıştır. Sultan II. Abdülhamid, hayatının geri kalan son 6 yılını burada geçirmiş olup 1918 yılında bu sarayda ölmüştür.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın