Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Ne Zaman 2014

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri, bu yıl ilk defa Türkiye’de vatandaş kendisi seçecektir. Geçtiğimiz birkaç yıl önce yapılan “Evet” – “Hayır” oylamasında, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Halk mı yoksa Meclis mi yapmasıyla ilgili kararlar verilmişti. Çoğunluk halk bildiğiniz üzere “Evet” diyerek, Cumhurbaşkanlığı’nda da seçimlerin yapılmasını ve bu seçimlerin de Halk tarafından oylanmasını istemişti.

Ve gün geldi… Bu yıl 2014 yılıyla beraber Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görevi doluyor. Hal böyle olunca da yeni bir Cumhurbaşkanı gelecektir, Türkiye’nin başına. Ancak bu ismin kim olacağıyla ilgili şuanda partilerde belli bir açıklama olmazken, seçimin tarihi de merak ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Ne Zaman 2014

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Ne Zaman 2014

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ne zaman?

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ilk olarak 2 tur şeklinde gerçekleştirilecektir. İlk tur 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacakken, 2. tur ise 24 Ağustos 2014 gününde gerçekleştirilecektir. Bu tarihler, resmi gazete de geçtiğimiz günlerde YSK tarafından açıklanmıştır.

İlk oylamanın yapılacağı gün 10 Ağustos 2014 tarihidir. Eğer ki seçim ikinci bir oylamaya kalır ise o halde 24 Ağustos 2014 tarihinde seçimler tekrarlanacaktır. Bu şekilde Cumhurbaşkanı seçilerek, Türkiye’nin bundan sonra ilerleyen süreçte 7 yıllık Cumhurbaşkanı seçilecektir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın