Denize Girince Oruç Bozulur mu?

9 Temmuz 2013 Salı günü itibariyle 11 ayın sultanı dediğimiz ve biz Müslümanlar alemi olarak Ramazan ayına önem verdiğimiz şu günlerde, oruçlarımızı tutuyor, buna önem veriyoruz. 30 günlük oruç boyunca bazı kurallar çerçevesi içerisinde oruçlarımızın Allah rızası için tuttuğumuz gibi, sadece aç kalarak değil gözle, elle, dille de yine oruçlarımızı tutmaktayız.

Ramazan ayı gelmesi ve oruç vaktinin de olmasıyla beraber internette oruç ile alakalı çok konular hakkında sorular sorulmaya başlandı. Bunlara baktığımda aralarında en çok sorusu sorulan, merak edilen: Denize girmek orucu bozar mı? sorusudur. Aslında bu sorunun çok sorulması normaldir, çünkü bu yıl ramazan ayı tam da yaz tatili ortasında geldi. Bu nedenle insanlar denize gitmek, havuzlara gitmek istiyorlar.

“Denize girmek orucu bozar mı?” sorusuna cevabını internetten detaylıca araştırdım, çok kaynaklara baktım. Gerçekten güvenilir diyebileceğimiz bir kesimden sorununu cevabını almak istedim ve Nihat Hatipoğlu’nun bu konuda ki cevabını buldum. Buyrun sizlerle paylaşıyorum:

DENİZE GİRMEK ORUCU BOZAR MI?

“Suya girmek orucu bozmaz, denize girmek de bozmaz ama oruçlu olan bir insanın denize girecekse giyimine kuşamına dikkat etmesi lazım. Oruç bir ibadettir. Ağız ve burun kanalıyla boğazına bir şey girmemesine dikkat etmesi ve denizde giydiklerine dikkat etmesi gerekir. İslami adaba uygun olduğu takdirde oruçlu olanın denize girmesinde bir problem yoktur.”

Şeklinde belirtmiş Nihat Hocamız… Kısacası, denize girip girmemek sizlere kalmış sevgili dostlarım.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın