DGS Dikey Geçiş Sınavı Puanları Düşecek mi?

DGS yani Dikey Geçiş Sınavı, geçtiğimiz hafta sonu yapılan bir sınavdı. Tüm öğrencilerin merak ettiği bir konu var: DGS Puanları Düşecek mi? Bu konu hakkında biraz yorum ve biraz bilgi ağırlıklı olmak üzere sizlere konu hakkında bilgi aktarmak istiyoruz.

Öncelikle DGS sınavında puanınızı belirleyen etkenler ÖBP ve netleriniz ile sınırlı kalmıyor. Aslında sizlerin işaretlemiş olduğu cevaplar doğrultusunda netleriniz, Türkiye genelinde ortalamaya vurulur ve böylelikle standart sapma değerlendirmesi gerçekleştirilir. Bunun sonucunda standart puanlara dönüştürülür ve DGS puanlarınız yaratılır.

Sayısalcılar için DGS Hesaplama: Adayın DGS say standartpuanı*3 + Adayın DGS söz standart puanı*0,6 + Adayın ÖBPsi*0,6
Eşit Ağırlıkcılar için DGS Hesaplama: Adayın DGS say standartpuanı*1,8 + Adayın DGS söz standart puanı*1,8 + Adayın ÖBPsi*0,6
Sözelci için DGS Hesaplama: Adayın DGS say standartpuanı*0,6 + Adayın DGS söz standart puanı*3 + Adayın ÖBPsi*0,6 şeklinde belirlenir.

Sınavın zorluğuyla ilgili olarak net bir şey diyemesek de, elimizde bulunan DGS verilerine göre zorluk derecesi doğrultusunda DGS sınavının puanlarının nasıl oynayacağı hakkında şöyle bir analizde bulunabiliriz;

– Bu yıl Matematik çok zordu. Eski Matematik ortalamasına göre çok düşük bir ortalama gelecek gibi duruyor. Yaklaşık olarak 15 net gibi Matematik net ortalaması bekleniyor. Bu durumda Türkiye ortalaması düşecek olup, Matematiğin standart puanında yükselme olacaktır. Bu demek oluyor ki, Matematik geçen seneye göre daha fazla puan getirecektir.

– Bu yıl Türkçe testlerinde algılamanın zor olduğu gözlemledik. Bu sebepten ötürü geçen yıl Türkçe testinde 40 net ortalaması varken bu yıl 30 – 35 net ortalaması gibi bir şey olacaktır diyebiliriz.

Bu yazdığımız ortalamaların doğru olması doğrultusunda DGS Puanı Düşer mi;

Sayısalcılar için; Bu yıl yükselecektir diye tahmin ediyoruz. Geçen yıl Türkiye birincisinin puanı 328 idi. Bu yıl bu puanı alan öğrencinin sıralaması 20 belki 50 olabilir. Üniversite taban puanları sayısal yönünden artacaktır.

Eşit Ağırlık ve Sözelciler; Ortalamalarda bir düşüş olması beklenmektedir. Bu sebepten ötürü Taban puanlarında da bir yükselme olacağını belirtmeliyiz.

Bu yıl ÖBP’nin etkisi biraz daha azalıyor gibi olacak. Geçen yıla göre daha az etkileyeceğe benziyor. Burada ÖBP başarısı düşük olanlar sevinmelidir. Çünkü bu puanın etkisi az olacağından, onlara şans doğmuştur diyebiliriz.

DGS giren adayların tamamına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Soru ve cevaplar verildikten sonra sizlere bu konuda da detaylı bilgi aktarımı sağlamaya çalışacağız.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın