Doğal yöntemler ile mutfağımızdaki karıncalarla nasıl başa çıkarız?

Karıncalar evimizin tipi yahut katı ne olursa olsun baş belamız olabilmektedirler; çünkü onlar da yaşamlarını devam ettirebilmek adına besin kaynağına ihtiyaç duyarlar. Onların doğal yaşam alanlarını de betonlaştırdığımızdan, besin kaynaklarını bu bizim yaptığımız beton yığınları arasında aramaya mecburlar, bu nedenle buldukları besin kaynağı bizim evlerimizdeki gıdalar olur.

Önden keşif yapması için bir lider karınca yollanır, bu lider karınca güzel bir besin kaynağı keşfettikten sonra da tüm koloni o besin kaynağı olan evlerimize doğru ilerler. Peki karıncalar besinlerini bulmak için evimizi basmaya doğru ilerledikleri bu evrede bizim yapmamız gerekenler nelerdir?

mutfakta karıncalardan kurtulma

mutfakta karıncalardan kurtulma

Gelmelerini önlemekten en temel ve en öncelikli yöntem açıkta yiyecek ve içecek bırakmamak olacaktır. Bunun yanı sıra evimize girmeyi deneyecekleri noktalar da büyük önem arz eder, onları daha en başından bu noktada önlemeye çalışmak bize büyük fayda sağlayacaktır.

Karıncaların evimize girmeye çalıştıkları deliklere sarımsak koyarak doğal bir yöntem sayesinde girmelerine engel olabiliriz. Bir diğer yöntem de; ne kadar karıncalar için besin kaynağı gibi gözükecek bir madde olsa da toz olmasından mütevellit tarçındır.

Karıncalar tüm bedenleriyle solunum yaptıklarından tarçın gibi toz bir maddenin içinden geçerlerse nefes alamayacaklarının farkındadırlar, o yüzden bunu tercih etmezler. Girdikleri yerlere tarçın dökmek faydalı olacaktır. Tüm bunlar işe yaramazsa da başvurmamız gereken yöntem; girdikleri noktalara ‘toz kireç’ dökmek olacaktır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın