Domain (Alan Adı) Nedir? Nereden Alınır?

Bir iş yeri ya da bir kimsenin, internet sitesi olarak bulunduğu kimliğine verilen isimdir. Biraz daha açmak gerekirse, en basit örnek ile: www.isminiz.com bir domain – alan adıdır. Bu şekilde alacağınız isimler, sizin internette ki kimliğinizdir.

İş yeriniz için, hizmetlerinizi tanıtmak maksadıyla bir web site kurmanız gerekebilir. Böyle durumlarda 2 hizmete ihtiyaç olunur: Domain ve Web Hosting.

Domain için kendi belirlediğiniz bir ismi alabilirsiniz. Tabi ki unutmamanız gereken bir durum vardır; Alacağınız domain, sizi ya da şirketinizi temsil eder. Domainler 2 çeşit olarak bildirilri ve şu şekilde ikiye ayrılır;

~ Uluslar arası Domainler
~ Coğrafi ve Yerli Domainler

Uluslar arası Domainler: ABD’de buluan İCANN firmaları tarafından tüm dünyaya hizmet veren bir domain çeşididir. COM, NET, ORG vb. büyük domainler tamamen bu kategori içerisindedir.

Coğrafi ve Yerli Domainler: Her ülkeye verilen bir tescil işlemi doğrultusunda alınabilir domainlerdir. Türkiye’de bu tür domainlerin tescil kayıtlarını tutan ve gerçekleştiren tek bir yer vardır: ODTÜ. Örnek domainler ise, ülkemiz için şunlardır;

.COM.TR
.EDU.TR
.RU
.US

COM, NET, ORG gibi domainleri Google üzerinden “domain tescil”, “alan adı kaydı” yazacağınız her firmadan alabilirsiniz. Ancak sonu .TR ile biten domainleri alabilmeniz için www.nic.tr web sitesine başvuru yapmanız gerekir. Çünkü sonu “.TR” ile biten alan adları, devlet kontrolünde alınmaktadır. Bu sebepten ötürü, başka firmalar bu domaini istediklerin gibi satamamaktadır.

Alan adı kayıtlarınızı hem Türkiye’de hem de yurtdışında ki firmalardan yapabilirsiniz. Ancak Türkiye’de Banka havale – EFT işlemi yaparak alışveriş yapılabilirken, yurtdışı için kredi kartınız ya da PayPal adresiniz gerekmektedir. Bu sebepten ötürü, karşılıklı güven doğrultusunda yurtdışı firmalarından alışveriş yapmanızı öneriyoruz.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın