Eğitimde Aile Faktörü

Eğitim, her genç çocuğun hayatını etkileyen önemli bir etkendir. Eğitimsiz bir yaşam, eğitimsiz bir hayatı olan her bireyin geleceği nasıl olacağını net olarak kestirebiliriz. Basit, günde en az 12 saat iş yerinde çalışarak geçirebilen ve belli maaşların üzerine çıkamayacak kadar maaş alabilen bireyler olurlar.

Ancak eğitimli insan, eğitim görmüş, öğretim görmüş ve toplumuna bu yönden de yararı dokunacak olan insan her zaman önemlidir. Sadece iş hayatında değil; sosyal hayatta da ciddi anlamda önemlidir. Eğitimi olan bireylerin sadece iş yaşamında alacakları maaşlar değil, gelecekte yapacakları plan ve programlarda da sağlıklı düşünmeleri için yararlıdır.

Eğitim, ilk başta ailede başlar. Aile, çocuğunu ne kadar iyi ve özenle eğitirse, çocuk o kadar eğitim alır. Ve bu eğitim ile geleceğini kendisi yön verir. Çünkü 14-16 yaşlarına gelen her birey, büyüdüğünü zannederek kendi kararlarını kendi alma yolunda ilerlemek istese de, bazı ciddi kararlarda aile faktörü önemlidir. Ancak burada önemli nokta, 14 – 16 yaş aralığında çocuğunuza iyi eğitim verdiyseniz, çocuğunuz doğru kararlar verir. Ancak iyi eğitim veremeyen aile ya da iyi eğitim almayan çocuk, 14 – 16 yaşına geldiğinde eğitimini sürdüremez. Bununla da kalmayıp, zararlı alışkanlıklara başlayabilir.

Bu nedenle çocuklarınızla her zaman ilgili olmaya çalışın. Aile, sadece ev içerisinde eğitim için değil; çocuğunun geleceği için de eğitim vermeli, onu eğitmelidir. Ve unutmamanız gereken en önemli konu ise; eğitim ve öğretim sadece ve sadece okulda değil, evde de olabilir ve olması gereken bir parçadır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın