Ek Yerleştirmelerde ( Kontenjanlarda ) Kimler Tercih Yapabilir?

Bu yıl ki üniversite adaylarının sınav sonrasında yaptıkları tercihlerle beraber kazandıkları veya kazanamadıkları okullardan sonra en çok geçen sorulardan birisi de şudur: Ek yerleştirmeler, ek kontenjanlara kimler tercih yapabilir? Bunun için aşağıda yeterince bilgi açıklamalı makalemizi okuyabilirsiniz.

YGS ve LYS puanlarını alan adaylar, Haziran ayında yaptıkları tercihlerle beraber Temmuz ayında sonuçlar açıklanmıştı. Sonuçlar açıklandıktan sonra “Herhangi bir yükseköğretime yerleşemediniz.” benzerinde sonuç alan öğrenciler, ek yerleştirmelerde tekrar haklarını kullanabileceklerdir.

2 yıllık ya da 4 yıllık öğretim için ek kontenjanlara başvuru yapabilecekler adaylar sadece bu yıl tercih yaptığı halde bir yer gelmeyen adaylardır. Bunun yanı sıra, ilk tercihi yapmayıp ek tercihlerde; tercih yapmaya karar veren adaylarda yine tercih yapabileceklerdir.

Ek tercihlerde tercih yapamayacak adaylar kimlerdir?

Ek tercihlerde tercih yapamayacak adaylar sadece bu yıl ilk tercihlerinde yaptıkları tercihler doğrultusunda tercih listesinde sıraladıkları okulu tutturanlar, 2. tercihe katılamazlar.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın