En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bugün kucukeniste.com sitemiz üzerinden Türkiye’de en çok iş ilanı olan meslekler hakkında konuşmak istiyoruz. Ve elbette yazımız içerisinde En çok ihtiyaç duyulan meslekler 2014 olarak da yine bilgiler içermesinde yardımcı olacağız. Aşağıda umarım faydalı bir şekilde sizlere en çok hangi alanlarda ve sektörde iş arandığıyla ilgili bilgi vermeye çalışırız.

en çok aranan meslek grupları

en çok aranan meslek grupları

Satış Personeli

Lise mezunu olan bireylerin rahatlıkla yapabileceği meslek gruplarından birisidir. Satış danışmanlığı için çok farklı bir özel tecrübe istenmemekle beraber genel olarak hazır giyim gibi bir sektör içerisinde var olunabilir. Bunlar dışında da otomotiv sektöründen tutun da araç satışı gibi sektörlerde de yine satış personeli ihtiyacı aranmaktadır.

Pazarlamacı

Pazarlamacı olarak adlandırılan bu meslek grubunda bulunan kişiler, genel olarak baktığımızda pazarlama bölümü mezunu olup bu sektörde bulunuyorlar. Pazarlama olayının nasıl yapıldığıyla ilgili daha önceden eğitimini almış olan, lise ya da üniversite mezunu olan bu bireyler, rahatlıkla Türkiye’de bu sektörde iş bulabilirler.

Şoför

Önceleri şoförlük yapabilmek herkes tarafından basit ve kolay gelirdi. Ancak günümüzde artık sistem değişti ve sadece sürücü belgesi (ehliyet) değil aynı zamanda özel birkaç belge & sertifika da istenmektedir. Sizlere sunulan taşımacılık sektörü içinde ki taşıyacağınız ürünler, nesneler doğrultusunda sizlerden SRC belgeleri de tam olarak isteniyor.

Ayrıca şoförlerde uzun yollarda eğer elemanlar aranıyorsa, çalışılacak olan bölgede ki tecrübe olsun, ehliyet sınıfı araca uygun olup olmadığı olsun; kontrol edilip buna göre işe alınıyor. Ve ayrıca, İstanbul trafiğiyle özel bir şehir olduğu için, İstanbul’da çalışmak isteyen şoförler için “İstanbul trafiğinde kaç yıl araç kullandınız?” sorusu sorulur. Uzun yol şoförleri içinse “uzun yol tecrübeniz ne kadar?” gibi sorular sorulur.

Call Center (Çağrı Merkezi) Personeli

Kurumsal firmalarda çalışacak olan çağrı merkezi elemanlarına baktığımızda genel ortalama lise mezunu olur. Tabi ki ilk olarak beklenti Yüksekokul mezunu olmanızdır. Yani en az 2 yıllık bir üniversite bitirmiş olmanız beklenir. Bununla beraber temiz ve düzgün bir diksiyon, sabırlı bir dinleyici olmanız gerekecektir. Ayrıca sorunlara karşı her zaman “çözüm odaklı” olmanız, bu işte olmazsa olmazlardandır.

Biraz zor ve stres altında olacağınız bir meslek olan çağrı merkezi işi satış yeteneğiniz varsa, hızlı okuma beceriniz varsa ve ikna kabiliyetinizin olduğuna inanıyorsanız başarılı olabileceğiniz alandır.

 

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın