Essay Nasıl Yazılır?

Üniversitelerin birçok hazırlık sınıflarında, öğrencilere öğretilen yazma stillerinden birisi de ‘Essay’ stilidir. Essay yazamayacak derecede olan öğrencinin hazırlık bölümünü tam olarak bitirememiş sayılmasıyla beraber, öğrenci Essay yazmak adına uğraş gösterir. Peki Essay dediğimiz şey nedir? Essay nasıl yazılır? Essay yazmak için neler gereklidir? Buyrun öğrenelim.

essay nasıl yazılır türkçe anlatım

essay nasıl yazılır türkçe anlatım

Öncelike Essay, Türkçe’de ki karşılık, kompozisyondur. Belli başlı kurallara sahip olan Essay, yapısal yönden kurallarıyla var olan ve bu şekilde kurulmuş bir yazı yazmaktır. Essay’de en az 4 ana paragraf olması gereklidir. Bu paragrafların isimleri;

1. İntro
2. Body Paragrafları (2 adet, en az)
3. Conclusion

1. İntro Paragrafı
Konuya giriş yapılabilecek kısımdır. Burada konuya ait genel 2 cümleden sonra (General Statements) Body paragrafı dediğimiz ortada ki paragraflarda konuyla ilgili nelerden bahsedeceğimizi yazacağımız Thesis Statement adlı cümleler yazılır. Yazacağınız konular, genel olarak sınav kağıtlarında verildiği için bu konuda sıkıntı yaşamayacaksınız.

2. Body Paragrafları

Bu paragraf, birkaç paragraftan oluşur. Burada bahsettiğiniz konu hakkında öncelikle bir giriş cümlesi yazılır. Ardından Supporting Idea 1 dediğimiz ilk destekleyici cümlenizi yazarsınız. Yani bu demek oluyor ki, düşündüğünüz konuyu giriş cümlesinde yazdıktan sonra bu konu hakkında basit bir örnek ya da detay (Supporting Detail) yazacaksınız. Kısaca bu paragraf içerisinde bir giriş cümlesi, konuyla alakalı fikriniz. Ardından da bu fikri destekleyen bir örnek.

Daha sonrasında başka bir destekleyici cümle (Supporting Idea 2) ve ardından bu destekleyici cümlenizi yine destekleyen örnek ya da bir detay vereceksiniz. En son ise her şey bağlayan, toparlayan bir cümle kuracaksınız. Bu cümleler ise Concluding Sentence olarak geçmektedir.

3. Conclusion

İntro kısmında paragraf içerisinde nelerden bahsedeceğimizi Thesis Statement kısmında yazmıştık. Bu Conclusion bölümünde ise, bu cümleyi değiştirerek tekrardan aynı anlama gelecek şekilde yazarız (Concluding Sentence). Ardından konuyla ilgili olarak kişisel görüşünüz ya da genel bir yorumunuzu yazarak Essay yazımız bitirilir (Final Comment).

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın