Facebook Adobe Flash Player Virüsü Temizleme

Facebook’ta bu  aralar  bir virüs türedi, aldı başını gidiyor. Adobe Flash Player virüsü olarak bilinen bu virüsten kurtulmanın birkaç yolu var.  Adobe Flash Player virüsü kullanıcıların canını fazlasıyla sıkıyor. Adobe Flash Player virüsü diye belirtilen bu virüsten kurtulmanın yollarını sizlere aşağıda anlattık. Umarım yararlı bir makale olur.

Adobe Flash Player virüsü Facebook kullanıcılarına nasıl bulaşıyor?

Bu virüsü yapan uyanık adam, açılışta kişilerin profil resmini gösteren bir video şeklinde, sanki hakikaten o kullanıcı kendi resimlerini yaptığı bir slayt gibi paylaşıyor. Videonun üzerine yaptığı açıklamalarda da “arkadaşlar günlerdir bu videoyu yapmak için uğraşıyorum. Lütfen izler misiniz? gibi enteresan yorumlar yazılıyor. Böylelikle o kullanıcının arkadaş listesindeki insanlar o videoya benzeyen tuzağa tıklıyorlar ve tıklayınca kullanıcıları sanki Flash Player sürümleri eski de yenilemeleri gerekiyormuş gibi Flash Player’ınızı güncellemenizi istiyor. Flash Player diye kullanıcılara yutturdukları şey ise kendi virüs yazılımları. İşte Flash Player yerine o indirilen virüs yazılımı bilgisayara girdiğinden itibaren Facebook profilimizin tabir-i caizse anasını ağlatıyor.

“Adobe Flash Player” adı altındaki tuzak virüsünün belirtileri nelerdir?

Virüs kullandığınız bilgisayara inip kurulduktan sonra Google Chrome’a bir sahte eklenti ekleniyor. Yüklenen eklenti sayesinde aramamakani.com gibi bir siteye sürekli yönlendiriliyor. Yani kendi sitelerini yönlendirerek kullanıcıların internet deneyimini kısıtlayıp zararlı hale getiriyor.

Yetmediği gibi virüs Facebook profilinizde tıpkı sizin başka arkadaşınızın profilinde sahte slayt gösterisine tıklayıp tuzağa düştüğünüz gibi, sistem tuzağa düşürecek yeni kullanıcılar bulmak için kişinin Facebook profilinde sahte bağlantılar paylaşıyor.

Adobe Flash Player virüsünden nasıl kurtulurum?

facebook viruslerini silmek

 

Şimdi açıklayacağımız yöntemde bir çok kişinin sorunu çözdü. Eğer sizin sorununuz çözülmesse yazının altından bize yorum olarak yazabilirsiniz. Ama sorunun çözüleceğini düşünüyoruz.

İlk Yol

Önemli Hatırlatma: Burada verilen talimatları mislince yerine doğru getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yanlış bir adımda bilgisayarınıza zarar gelebilir. Lütfen dikkatli olunuz, yazıyı iyi okuyunuz.

  1. Başlat > Çalıştır’a giriyoruz.
  2. Buraya “regedit” yazıyoruz.
  3. Açılan not defterinde HKEY_LOCAL_MACHİNE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > yolunu takip ediyoruz.
  4. Buradaki “eagmciolnojfofmggkffclbonhleeank” gibi karmaşık harflerden oluşan satırların hepsini siliyorsunuz.
  5. Bilgisayara reset atıyoruz (yani kapatıp açıyoruz) kuvvet muhtemel sorununuz bilgisayarı açınca düzelmiş olacaktır.

Lakin bu yolla çözülmediyse bilgisayarınızda başka bir problem olabilir. Reset attığınızdan sonra bile sorun çözülmediyse ikinci yöntemi deneyin.

İlk yol ile yapamayanlar için ikinci yol;

C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions (Win 7 içinC:\Users\Bilgisayar\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions) yolunu takip edin.  Extensions klasöründeki dosyalar Google Chrome’a eklediğiniz eklentileri gösterir. Yani oradaki dosyalar reklam engelleyicisi Ad Block da olabilir, Chrome’a eklediğiniz bir tema da.

Bizim önerimiz Google Chrome’yi kapatın. Extensions klasöründeki dosyaları masaüstüne yedek alın. Yani oradaki dosyaları seçip kopyalaya basıp masaüstünde herhangi bir klasöre yapıştırın. (Yedeğini alın) Sonrasında bu klasör içerisindeki “sfasfadsxax” isimli klasörleri silin. Bakın bakalım sorun çözülmüş mü? :)

Bizler dilimizin döndüğünce, klavyemizin yazdığınca sorunu anlatmaya çalıştık :) Ad0be Flash Player Virüsü çözme yolu budur. Eğer farklı bir Adobe Flash Player Virüsü sorunu çözme yönteminiz varsa bize iletişim adresimizden veya alttaki yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz. Daimi olarak her türlü önerilere açığız. Mesajlarınızı bekleriz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın