Facebook’ta ki Virüse Dikkat!

Facebook’ta şu son günlerde yeni virüs yayılmaya başladı. Sosyal ağlarda ki bu virüsler, kullanıcıları genel de sıkıntıya uğratan virüsler oluyor. Çünkü bu virüsler sadece size değil, arkadaş listenize de ulaşarak arkadaşlarınıza da bulaşması için sizin adınıza çeşitli paylaşımlarda bulunmaktadır. Virüse tıklamak için özel bir link oluşturuluyor. Bu linke tıklayınca maalesef sizin de bilgisayarınız & hesabınız virüse bulaşıyor. Bununla ilgili sizlere kucukeniste.com’da Facebook virüsünden kurtulma yolunu anlatacağız.

Eğer sizin de profilinizde ya da tanıdıklarınızın profilinde “Bu video için günlerce uğraştım” ya da “İzleyin bence süper oldu” gibi mesajlar altında paylaşılan linkler görüyorsanız, bu linkler %99 ihtimal ile virüstür. Bu şekilde yayılan virüs, adınızı etiketler ve bu sayede sizin de profilinizde gözükmesini sağlar. Ardından linke tıklarsanız eğer, sizin de bilgisayarınız ve hesabınız bu virüse bulaşmış olacaktır.

Yeni videomu gördünüz mü?” gibi mesajlar da yine son günlerde Facebook’ta virüs olarak yayılan mesajlar olmuştur. Bu virüslere bulaştıktan sonra hesabınız gerçekten devamlı reklam yapmaktan başka bir şey yapmıyor… Bugün sizlere bu virüsten kurtulmanın kolay ve kısayolunu anlatacağız.

İnternet tarayıcılarının genel olarak Chrome olmasıyla beraber bu virüs ad.fly adlı bir reklam sitesine yönlendirerek para kazanmaya doğru hedeflemektedir. Bu virüs, yeni kurbanlar bulmak adına arkadaşlarınızın isimlerini etiketleyerek arkadaşlarınızın duvarlarında bu virüs paylaşımlarını yapmanızı gerçekleştiriyor.

Facebook Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Videoyu izlemek için sizlere ısrar edilen cümlelerin sonunda bir bağlantı / link paylaşılıyor. Daha sonrasında açılan ekranda “Flash Player yüklü değil” gibi bir uyarı alıyorsunuz. Bunun için de bir yükleme bağlantısına tıklayıp Flash Player adı altında kayıt defterine bir anahtar kodu ile bilgisayarınıza virüs yüklemiş oluyorsunuz.

Bu Facebook Virüsünü Nasıl Temizleriz?

Virüsü temizlemek için aşağıda adım adım sizlere bilgiler verdik.

Başlat tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne “regedit” yazın. Enter’a basarak kayıt defterini açın.

Facebook'ta ki Virüse Dikkat!

Facebook’ta ki Virüse Dikkat!

Kayıt defterini açtıktan sonra sağ taraftaki ağaç menüden okları tıklayarak; “Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > ExtensionInstallForcelist” seçeneğini takip edin.

Facebook'ta ki Virüse Dikkat!

Facebook’ta ki Virüse Dikkat!

Burada ‘asdadsfclbonhleeank’ veya  ‘odiiaidiiadiaidiaidadofpgfjgıojfıg2‘ gibi tuhaf birşeyler yazan dosya göreceksiniz.

Facebook'ta ki Virüse Dikkat!

Facebook’ta ki Virüse Dikkat!

Bu dosyaya farenizin sağ tuşunu tıklayarak silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Virüs temizlenmiş olacaktır. Geçmiş olsun diyoruz…

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın