Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Üniversiteye başlamış, başlayacak ya da yeni başlamayı planlayan arkadaşlarımızın iyilikleri adına bundan böyle üniversite tanıtımlarının yanı sıra bir de üniversitelerde ki bölüm tanıtımlarını yapmaya karar verdik. Her gün birbirinden farklı bölümler sizlere tanıtılacak, sunulacaktır. Keyifli ve güzel bir eğlenceli bilgi paylaşımı olacak bu konularımızı, kucukeniste.com farkıyla okuyabilecek bilgilenebileceksiniz.

Merak ettiğiniz üniversite bölümleriyle ilgili 2014 üniversite bölümleri hakkında bilgiler alabilecek, detaylı bilgiler doğrultusunda siz de gitmeyi düşündüğünüz veya gittiğiniz bölümler hakkında biraz daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 

Diğer üniversitelerden farklı olarak bölümümüz Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı ve bizde kültür-sanat dersleri veriliyor. Sadece aşçı değil aynı zamanda sanatçı olacağız binevi mutfak mühendisliği denebilir. Yöneticilikle ilgili tarafında yer alacağız gastronomlar olarak yiyecek-içecek-mutfak hizmetleri alanlarında..

Diğer üniversitelerde iki yıllık da gastronomi var mesela.. ve bizim bölüme 430 puanla da giren var. 340 puanla da giren var. Ben buraya 371 ‘le girdim TS-1 den ve Kız meslek lisesi bilişim teknolojileri Alanı / Web Program programcılığı mezunuyum. Alan dışı tercih yaparak girdim. Netlerimi hatırlamıyorum ama buraya coğrafya bilgim sayesinde girdim diyebilirim çünkü coğrafyanın yüzde doksan sekizini cevaplamıştım oradan hatırlıyorum tam netlerimi bilmiyorum. Yine de buraya girmek için fazlaca edebiyat cevaplamaları gerekiyor. Bizim sınıftakiler genelikle düz lise nin sözel bölümü mezunları oluyorlar ve bölümümüzün puanları ek kontenjanla bölümümüz açıldığından dolayı düşüktü bu yıl. Fakat seneye çok yükselecek puanlar.

Buraya 340 ‘la son giren var diye asla tercih etmesinler çünkü bu ölü tercih olur seneye yazsalar da burayı, çok fazla rakipleri olacağından dolayı gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü yazsalar da tutmaz. Bizim ders içeriğimiz Yeditepe Üniversitesi’nin gastronomi bölümüyle benzeşiyor. Mesela onlarda da temel sanat eğitimi var.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın