Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim?

Kafamızı karıştıran, bizlere en gergin anları yaşatan sorulardan birisidir: Hangi üniversiteyi seçmeliyim?

İyi bir gelecek, iyi bir üniversite, iyi bir mesleği herkes ister. Herkes istediği gibi büyük bir rekabet içerisindeyizdir, her birimiz. Bunun önüne geçebilmek, bunu aşmaktır en önemlisi de. Bizi belirli yarışlara sokarlar, yarışlarda ne kadar iyi olursak, geleceğimiz, üniversitemiz, mesleğimiz de o kadar iyi olur.

İyi bir gelecek için, iyi ve mutlu olacağınız bir meslek gerekir. İyi ve mutlu olacağınızı düşündüğünüz meslek içinse iyi bir üniversite gerekir. İyi bir üniversiteyi kazanmak içinse iyi bir çalışma gerekir. Bu döngü her zaman bu şekildedir. Buna karışamazsınız, karışamayız. Sizler de iyi bir üniversitede okumak için, öncelikle oturduğunuz yerden kalkarak kendinizi biraz yormalı, ders çalışmalısınız.

hangi-universiteyi-secmeliyim

“Hangi Üniversiteyi Seçmeliyim?” konusuna gelecek olursak, öncelikle iyi bir analiz önemlidir. Sizlere aşağıda bazı aşamaları yazacağım.

1. Öncelikle belirli birkaç meslek ve bölüm seçiminizi kafanızda belirleyin.
2. Belirlediğiniz meslek ve meslek gruplarının bulunduğu üniversiteleri bulun ve bir yere not edin.
3. Üniversitelerle ilgili ufak çaplı bir araştırma yaparak eğitim seviyelerini bulabilir, böylelikle üniversiteleri ufaktan eleyebilirsiniz.
4. Eğer ki ailenizin maddi yardımı yeteri kadar varsa, bu üniversite listesine özel üniversiteleri de ekleyebilirsiniz.
5. Elinizde kalan üniversitelerin bölümlerinde kesin karar kıldığınız, size en yakın sıralaması olanları seçerek kısa bir biçimde tercih listenizi oluşturabilirsiniz.
6. En son tercih listenizi oluşturduktan sonra bir uzmana danışabilir (Şuanda birçok üniversite ücretsiz yapmaktadır), bir dershaneye gittiyseniz eğer dershanenizde ki rehberlik hocanızdan yardım alabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın