Hesap işletim ücreti ödememek için neler yapılabilir?

Kart yahut hesap işletim ücreti bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genel anlamıyla banka müşterilerinden yıllık olarak alınan işletim ücretleridir. Bu ücreti ödememek için yapılacak şeyler mevcut mudur, mevcutsa neler yapabilirsiniz? Bu aidatı hiç ödememek için başvurulacak ilk yol bankadan kartı almadan önce yapılacak olan yazılı sözleşmede bunu açıkça belirtmek, ödenemeyeceği ibaresini sözleşmeye koymak olacaktır; lakin sözleşmeler iki taraf arasında olan belgelerdir.

Sözleşmenin bir tarafı sizseniz diğer tarafı da elbette ki bankadır. Bu hususta iki tarafın da maddeyi onaylaması gerekecektir. Bu ibareyi sözleşmenizde açıkça belirttiğinizde ve sözleşmenin bu kısmı banka için de problem yaratmayıp kabul gördüğünde kesinlikle hesap işletim ücreti ödemenize gerek kalmaz.

banka hesap işletim ücreti

banka hesap işletim ücreti

Aynı zamanda, sözleşmede ödeyeceğinize dair maddeleri müşteri tarafı olarak siz kabul ettiyseniz de sonrasında ödememek için başvuracağınız yollarda hukuken haklı bulunmanız zorlaşacaktır. Sözleşmeye ödeyemeyeceğinizle ilgili ibareyi eklemek bu nedenle fazla önem arz etmektedir.

Bunun yanı sıra, kanunlar ve bankalar öğrencilere bu konuda avantajlar tanımaktadır. Eğer öğrenciyseniz ve öğrencilik döneminizde kullanacağınız bir karta ihtiyacınız varsa gerekli belgelerle (güncel bir öğrenci belgesi vs.) birlikte bankaya hesap açtırmaya gittiğinizde, bankadan tarafınıza öğrenci hesabı açılarak öğrencilik hayatınız boyunca bu kart ücretini ödemekten muaf tutulabilirsiniz. Bu öğrenciler açısında yararlı bir bilgi olacaktır lakin öğrenciliğin sonunda kartları tekrar gözden geçirmenin faydası olacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın