Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitenizin yayında olması adına tamamen sizlere barındırma hizmeti sağlayan günümüzün hosting firmaları, başarılı bir şekilde hem kişi hem de kurumlara iş yüklerinin azaltılması konusunda bir nevi destek sağlıyorlar. Sağlanan bu katkı/ destek ile birlikte, birçok hosting firması sunduğu hizmetle birlikte en iyi şekilde barındırmak istediğiniz sitelerinizin de yayında olmasını sağlıyorlar.

Her geçen gün pazarı büyüyen, bununla birlikte birçok sayıda da hosting firmasının hizmet sunduğu bir gerçekken, kaliteli hosting firması araştırması içerisinde ise sınırlı sayıda firmaya ulaştığımız bir gerçektir. Burada ise devreye ufak çaplı bir araştırma giriyor. Sıkı bir araştırma ile değerli şirketlere ulaşarak, hem profesyonel bir iş yapabilir hem de kaliteli bir hizmeti de bu sayede alabilirsiniz. Peki araştırma yaparken, hosting alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusu nasıl cevaplanmalıdır? Eş değer olarak, hosting satın alırken firma da aranan özellikler nelerdir, hangi sorulara yanıtlar bulmalıyız, gibi birçok soruya yanıt bu yazı içerisinde detaylıca sunmaya çalışacağız.

ucuz web hosting

ucuz web hosting

Hosting Hizmeti Sağlayan Şirketin Sahip Olması Gerekenler

  1. Bir ofise sahip olması ve kurumsal bir şirket olması
  2. Yer sağlayıcısı belgesi olması
  3. Hizmet sağlayan şirketin, kullanıcıya rahatlık kazandıracak yönden web sitesi olması
  4. İstek ve aranan özelliklere karşı her zaman olanak sağlayabilir olması
  5. Hem telefon hem de destek sisteminde müşteriyi bekletmeden en doğru zaman içerisinde karşılıyor olması
  6. Satış ile ilgili bir form ya da canlı destek hattının olması (Zorunlu değil ama olması, yeni müşterileri önemsediği anlamına gelir)
  7. Müşterilerince onaylanan ve olumlu yorumu bulunan bir şirket olması
  8. Hosting şirketinin ek hizmetleri sunabiliyor olması

Hosting Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilecek?

Web sitenizin yayınını sorunsuz yapacağına dair söz veren, bu alanda gerçekten de hizmet kalitesi iyi olduğunu iddia eden yüzlerce hosting firması bulabilirsiniz. Fakat sizin aradığınız daha ulaşılabilir, kaliteli ve destek konusunda da ani sorunlarda erişerek sorun yaşadığınızı belirttiğinizde ani çözümler konusunda da destek sağlayacak bir şirkettir. Bu durumda ise bazı hususlar önemlidir, en önemlisi de sitenizin ihtiyacını karşılıyor mu karşılamıyor mu durumudur. Aşağıda ki ara başlıklarda bunları takip edebilirsiniz.

Disk Alanı

Sahibi olduğunuz web sitenizin içeriği ya da kategorisine göre, nasıl bir hosting satın alacağınız da önemlidir. Bu kavramda, bir kişisel blogunuz varsa tercih edeceğiniz hosting hizmetinizin disk alanı yüksek boyutlarda olması beklenmemelidir. Fakat bir e-ticaret siteniz mevcutsa, burada hem kurumsal bir sitenizin olması hem de çok fazla ziyaretçiyi çekebilme olanağınızın olması sebebiyle disk alanı yüksek değerde olan bir pakete ihtiyacınız olacaktır.

Fiyat/Performans

Hosting firmanızı ararken, dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de hosting firmasının istediği ücretlendirmelerdir. Fiyat, performansı da beraberinde getirmesi gereken bir belirleyici etkendir. Bu noktada, alacağınız bir hosting firması örnek vermek gerekirse; 30 TL iken, farklı firmalarda bu fiyat 100 TL’ye ve hatta 300 TL’ye de çıkabilir. Burada bir hosting şirketiyle çalışırekn, uygun fiyatta olması size kar getirecek gibi dursa da, sunulacak hizmet kalitesinin düşük olması, kar yerine size zarar getirebilir.

Hosting firmaları hem aylık hem de yıllık ücretler ile çalışmaktadırlar. Buna göre, çalışacağınız firmanın beklentilerinizi ne yönde karşılabildiğini görebilmeli, buna göre de fiyat karşılaşıtrması yaparak en uygun fiyatlarda hosting şirketi seçebilirsiniz.

Bandwidth Nedir – Aylık Trafik Nerede Gereklidir?

İnternet içi dolaştığınızda, sitede ki veriler, kodlamaları bilgisayarlar otomatik olarak kendine kayıt eder. Bu verilerin kayıt edildiği, temporary internet files klasörüne yönlendirilmesi durumunun adı bandwidth olarak bilinir.

Web sitelerinizin çalışmasında etkili olan özelliklerden biri de bandwidth – aylık trafik limitleridir. Bu limitlerin geniş aralıklara sahip olması, sitelerinizin de hem hızlı hem de daha iyi çalışmasında yardımcı olur. Hosting firmanızı seçerken her zaman aylık trafiği yüksek hosting hizmeti sunan firmalardan yana tercihlerinizi yapın.

Veritabanı

Seçilecek olan hosting firması, sizlerin web site projeleriyle ilgili uygun altyapına sahip veri tabanını sağlayabiliyor olmalıdır. Bu noktada veri tabanı, Mysql mi yoksa Mssql mi gerekli olduğuna web sitenizin projesi doğrultusunda sizler kanaat getirerek, uygun bir projelendirme içerisinde olabilirsiniz.

Örneğin; WordPress altyapısına sahip siteniz olacaksa bu bağlamda PHP ve MYSQL altyapısı sunan bir hostinge ihtiyacınız olacaktır. Buna göre de uygun bir hosting firmasını buna göre seçebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın