İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilecekler

İkinci el araç almadan önce iyi bir araştırma her zaman önemli olduğu söylenir… Elbette ikinci el araç alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmakta olup, buna göre ikinci el araç alımı yapılması önemli bir durumdur. Günümüzde eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve İstanbul içi bir ikinci el araç alacaksanız, bunun için çeşitli ufak tefek çiziklere göz ardı ederek bu araçlara bakmalısınız.

Aracı ne kadar süreli kullanacağınız da önemli bir noktadır. Eğer uzun vade de bir araç kullanma planınız varsa, o halde alacağınız aracınızın kaportası ya da boyasına değil, öncelik olarak motoruna önem vermeli ve motora bakarak ikinci el araç almalı ya da almamalısınız.

Hem konforlu hem rahat hem de ucuz araç isteyenler için Fransız markalı araçlar tavsiye edilebilir. Günümüzde en pahalı olan ve yine kullanışlı, uzun vade de giden araçlar ise Alman markalı araçlardır.

İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilecekler

İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilecekler

İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilecekler

Bir araç alırken sıfır aldığınızda her şey üretici firma garantisinde olduğundan dolayı herhangi bir sorunda iade edip yenisini alma hakkınız bulunuyor. Ancak alacağınız ikinci el araçlarda size masraf çıkmaması gibi bir şey istiyorsanız, aracın öncelikle motoruna bakılmalıdır. Motorunda sorun olmaması halinde lastikler ve ön takım yine önemsenmesi gereken alanlardır. Çelik jantlar kullanılıyor ise, bu jantlarda herhangi bir sürtme olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun nedeni lastiklerin deformasyona uğrayıp uğramadığını anlamaktır.

Sigortadan bakıldığında ve sorgulatıldığında büyük hasar görülmüyorsa, o halde bu araç hem temiz hem de istediğiniz gibidir. Elbette satın alacağınız fiyatta da anlaşır ve içinize sinen bir fiyat ile anlaşmış olursanız, aracı satın alabilirsiniz.

  • Aracın egzoz dumanı atıyor mu atmıyor mu? Bakılmalıdır.
  • İlk çalıştırıldığında motordan gelen sese bakılmalı,
  • Kayışların durumunun ne kadar yıpranmış ne kadar yıpranmamış olduğuna bakılmalı,
  • Yağ borusundan duman ya da hava var mı yok mu bakılmalı,
  • Araç yağ kaçırıyor mu bakılmalı,
  • Rot ve rot başlarının durumunun ne olduğuna göz atılmalı,
  • Motor terleme yapıyor mu kontrol edilmeli.

Sigortadan sorgulama yaparak bu belirttiğimiz bilgilere ulaşabilirsiniz. İçinize sinmeyen bir araç, 2. El araba satın alırken asla alınmamalıdır. Çünkü böyle durumlarda satıcıdan ziyade alıcı %90 mağdur duruma düşecektir ve masraflar bir anda artacaktır… İnternet üzerinden aramalar yapıyorsanız, internet üzerinde bulunan araç fotoğraflarına her ne kadar baksanız da bu fotoğraflara inanmamalısınız. Bu fotoğraflardan ziyade istediğiniz bir araç varsa yakından görerek içinize sinmeli araç.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın