IŞID 300 PKK’lıyı kurşuna dizdi Facebook virüsü temizleme

Facebook üzerinden bulaşan virüsün içeriği IŞID 300 PKK’lıyı kurşuna dizdi virüsüdür. Bu virüs, Facebook ile bulaşan ve Facebook’ta üyesi olduğunuz gruplara da otomatik olarak fotoğraf paylaşan bir virüstür. Virüs linkine tıkladığınızda Facebook sayfasına benzer bir sahte site açılıyor.

Açılan site içeriğinde ise Milliyet.com.tr’den alınan bir video bulunmakta ve bu video, sahte bir videodur. Video içeriği ise IŞID PKK’da önemli isimleri katletti tarzında bir açıklamasında bulunuyor ancak böyle bir video elbette yok. Videoyu izlemek için tıkladığınızda ise “otomatik oynatma başlıyor” yazıyor fakat bir süre bekledikten sonra bir ekranda bir uyarı bulunuyor:

FACEBOOK BU EYLEMİ ENGELLEDİ

izlemek istediğiniz video +18 yaş üzeri içindir.

Video içeriğinde şu maddeler olabilir.

+Adam öldürme

+Şiddet

+Olumsuz davranışlar

+18 olduğumu onaylıyorum ve uzantıyı ekliyorum

Sahte uyarıyla onaylanmak istenen aslında arka planda Google Chrome tarayıcı için Milli-yet eklentisidir. IŞID Facebook virüsü sadece Google Chrome’a eklenti olarak gelen bir virüs türüdür. Firefox ile gelmez, eklenmez. Aynı şekilde Internet Explorer ya da Opera’da da virüs etkisizdir.

IŞID 300 PKK'lıyı kurşuna dizdi Facebook virüsü temizleme

IŞID 300 PKK’lıyı kurşuna dizdi Facebook virüsü temizleme

“Son dakika: IŞID 300 PKK’lıyı kurşuna dizdi” Facebook virüsü nasıl temizlenir?

Google Chrome’e eglen eklentiyi manuel (el) ile silmek önemlidir. Diğer türlü bu eklenti kalmayacağından dolayı sorun yaşayacaksınız demektir. Bundan dolayı Chrome uzantılarının olduğu klasöre erişeceğiz. Aşamalar şöyledir:

  1. Google Chrome tarayıcısını kapatıyoruz.
  2. Daha sonra Bilgisayar’ı açın > Yerel Disk C’yi açın ve [KullanıcıAdınız] olan sizin bilgisayarınızın adına göre belirlenmiş klasörü açın.
  3. Windows XP kullananlar için;

C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

  1. Windows 7 ve 8 için;

C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

AppData ya da Windows XP’de ki Application Data adında dosyalar gözükmüyor ise o halde dosyalar gizli olabilir. Bundan dolayı gizli dosyaları gösterme işlemi yapılmalıdır. Bu klasörde bulunan tüm uzantılı klasörleri silmelisiniz.

Google Chrome’a ait olan eklentileri tamamen silmek istediğinizde ‘Default’ klasörünü de silerek tamamen reset atma işlemi de yapmış olabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın