İstanbul’dan Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada… Güzel bir adadır. Keyifli bir adadır, Büyükada. Gidildiğinde orada kalıcı olarak kendinizi bırakmak isteyeceğiniz sayılı yerler ya da sayılı adalardan birisidir diyebiliriz. Motor sesinden uzak, mazot kokusunu pek fazla tadamayacağınız hoş bir yerdir. Etrafta ki doğa tabiatının rengi olan ormanın yeşiliyle denizin maviliğinin bir arada olduğu, hoş güzel bir gezintiye çıkmak için bire bir olan güzel yerdir.

Büyükada'ya nasıl gidilir

Büyükada’ya nasıl gidilir

İstanbul’un bildiğim kadarıyla 4 adası arasında en büyüğü olan Büyükada’dan sonra Heybeliada, sonrasında Sedef Adası ve Kınalı ada gelmektedir. Adından da büyüklüğü belli olan Büyükada’yla ilgili sizlere bugün biraz bilgi vermek istiyorum.

Eğer İstanbullu iseniz, yazımın alt paragraflarına doğru Büyükada’ya nasıl gidildiğiyle ilgili birkaç seçenek ekledim. Oradan bilgi alabilir ve bilgilerinizle beraber harmanlaştırarak Büyükada’ya keyifle başlayacak bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Eğer İstanbullu değilseniz, bu yazımı baştan sona okumanızı ve keyifle okuyacağınızı tahmin ettiğim bu yazımda gerçekten Büyükada’ya gidilmesi yönünde hangi yollar tercih edilebilir durumlarını görebilir, ardından da dilerseniz yazının devamında Büyükada’da neler yapılabileceğiyle ilgili bilgiler de toplayabilirsiniz. Tamamını dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Büyükada’ya gün içerisinde hangi saatlerde varılmalıdır? Öncelikle bunu konuşalım. Ada’ya her zaman erken saatlerde gidilmesi, keyfinin çıkartılması önemlidir. Saatler 7 – 8.00 olduğunda evden çıkılmalı ve kahvaltı istenildiği takdir de İstanbul’da istenildiği takdir de yanınıza alarak Vapurda yapılabilir. Veyahut dilerseniz direkt olarak Ada’da da kahvaltı edebilirsiniz.

Buraya geldiğinizde keyifle gezebileceğiniz güzel bir çarşısı vardır adanın… Aynı şekilde dilerseniz çarşının ilerisinde balıkçı ve restoranlarla karışık olan sahilinde de istenildiği takdir de birkaç tur atılabilir. Büyükada’ya gelinildiğinde eğer yayan gezmek istemiyorsanız burada çeşitli bisikletçilerden bisiklet kiralayabilirsiniz.

Büyükada bisiklet kiralamada sizlere birkaç ipucu vermek istiyorum. Çok fazla bisiklet kiralama dükkanları bulunuyor. Her biri kendi içerisinde rakip ancak pek fazla çaktırmıyorlar. Bu nedenle gittiğinizde ilk girdiğiniz dükkandan asla bisiklet kiralamayınız. Etrafınıza bakınız, gezininiz… Eğer sizlere uygun bir bisikletçi bulur ve gerçekten gözünüze kestirdiyseniz, sizlere teklif edeceği fiyat her ne olursa olsun 5 TL – 10 TL indirmeyi teklif ediniz. Teklifinizi geri çevirirse, arkadaşınıza “Acaba farklı bir yere mi baksak?… Gezip biraz daha mı dolaşsak ya?” şeklinde blöf ya da gerçek bir durum içerisinde olarak arkadaşınızla bu şekilde konuşarak bir nevi teklif konusunda bir şey yapılmaz ise biz gidiciyiz gibi bir imaj verebilirsiniz. Bu da bisikletçilerin genelinin müşteriyi kaçırmamak için teklif konusunda değerlendirme yaparak yardımcı olduğu bir durumdur. Burada bisikletçi devreye girmiyor ise, fiyat akılda tutulur ve farklı birçok bisikletçilerden birisine daha girilerek fiyat sorulabilir.

büyükada'da bisiklet kiralama

büyükada’da bisiklet kiralama

Büyükada’da Bisiklet ile neler yapılır?

Bisiklet ile adanın içerisine doğru ilerleyebilirsiniz. Harika yemyeşil yollardan geçerken doğanın o has kokusunu içinize çekebilirsiniz. Tabi bu aşamada sizlere kötü bir haberim var; Yol sizlere rahat gelse de maalesef sizleri rahatsız edecek bir etken olan Faytonlar bulunuyor. Adada araba olmadığı için ulaşımda fayton ile yapılmaktadır. Hal böyle olunca da turistler için faytonlar vazgeçilmez olmakta, gün içerisinde devamlı gidip gelmektedir, Faytonlar…

Faytonlarla beraber sizler aynı yolu bisiklet yolunuz olarak kullanıyorsunuz. Ancak belli zamanlarda arkanızdan gelen faytona bağlı olan atlar, sizlere çarpmaması için kenara çekilmekte fayda var. Aynı şekilde karşıdan gelen fayton yolunu şaşırmaması ya da sorun çıkarmaması için kenardan kenardan ilerlemekte veyahut yavaşlamakta fayda olacağından emin olabilirsiniz.

Yol boyunca ilerledikten sonra belli bir zaman sonrasında piknik alanları gelecektir karşınıza. İster giriş ücreti olan 3 – 5 TL arasında olan ücreti ödeyerek içeri de gün boyu dilediğiniz kadar kalabilir, pikniğinizi yapabilir ya da piknik alanının üzerinde ki yoldan devam ederek adanın diğer tarafın da ki meydana ulaşabilirsiniz.

Ulaştığınız meydan içerisinde ufak bir çarşı gibi bir alan bulunuyor. Burada faytonların da durakları olduğu ve son durakları bulunduğundan dolayı atlarla beraber bulunduğunuz ortamda oluyorsunuz. İster çarşı dediğimiz süs eşyalarının satıldığı ufak barınak tarzında ki yerlerden alışverişler yapabilir ya da yolculuğunuza altınızda ki bisiklet ile devam edebilirsiniz.

Bisiklet ile beraber çok dik yokuşa sahip olan bir yol göreceksiniz. Buradan çıkarak yorgunluğunuzla beraber ulaşacağınız tepenin manzarasıyla birlikte gerçekten iyi ki gelmişim diyebileceğinizden eminiz. Burada Ayayorgi Manastırı bulunmaktadır. İster kiliseyi gezebilir isterseniz de ufak bir dinlenme sonrasında direkt aşağı inebilirsiniz.

İndiğinizde aşağıda yine aynı çarşıya ulaşacaksınız. Çarşıyı arkanıza aldığınızda yine aşağı doğru hafif bir yokuş göreceksiniz. Buradan aşağı doğru inerseniz, ortalama 40 45 dakikalık bir yola girersiniz. Bu yolda harikalar göreceksiniz; Ormanlar, yeşillikler, ağaçlar, nefis deniz manzarası, birbirinden harika uçurumlar ve daha fazlası… Sizin hızınıza göre değil de ortalamaya aldığımızda normal hızda gidildiğinde 40 dakika içerisinde bu alanı dolaşmış oluyor ve ister istemez gittiğiniz yolda yine aynı çarşıya geliyorsunuz.

Bu yaptığınız dolaşma aslında çok basit görünse de adayı ikiye böldüğünüzde diğer yarısını dolaşmış oluyor ve bu sayede adanın tamamını dolaşarak güzel bir gezintiyi bitirmiş oluyorsunuz. Diğer bir yarısını dolaşan sizler ilk yarısını nerede dolaştığınızı soruyorsanız eğer, onu da adaya girişten sonra Aya Yorgi Kilisisesine kadar geldiğiniz yerde gerçekleştirdiniz diyebiliriz.

Büyükada gezintisi bu şekildedir. Bundan sonrasında ister keyifle çayınızı yudumlamak için bir cafe bulabilir ve oturabilir, isterseniz Starbucks’ı olan Büyükada’da harika bir soğuk ya da hava durumuna göre sıcak kahvenizi alarak denize karşı manzaralı alanda kahve yudumlayabilirsiniz. Veyahut açsanız, acıktıysanız, adanın güzel restoranlarında da yemek yiyebilirsiniz. Benden sizlere ufak bir tavsiye; Büyükada’ya ulaşım belirli zaman aralıklarında olduğundan dolayı buralarda tüketeceğiniz şeylerin kısa zamanda bozulabilen yiyecekler olmasından kaçınmalısınız. Çünkü taze gibi görünen oysa içi bozuk olan çok yiyeceği de ister istemez yemiş olabilirsiniz, aman dikkat!

Peki… Geldik ulaşıma…

istanbuldan büyük adaya gidiş

istanbuldan büyük adaya gidiş

Büyükada’ya İstanbul’dan Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgi

İstanbul’dasınız. Büyükada’ya varacaksınız. Bunun için öncelikle konumunuzu belirlememiz gerekiyor; İstanbul Avrupa Yakasında mıyım? İstanbul Anadolu Yakasında mıyım? Bunu bilmeliyiz. İki kategoride de ben sizlere yol tarifi veriyorum;

1. İstanbul Avrupa Yakası
Büyükada içi Avrupa yakasından dilerseniz İstanbul Şehir Hatlarına binebilir, bu sayede sırayla gezinilen tüm adaları bir bir görebilir ya da şansınıza ilk ada Büyükada olursa, ortalama 45 dakika – 1 saat içerisinde adaya ulaşabilirsiniz. İstanbul Şehir Hatları için Kabataş’tan binebilirsiniz. Yaz ve Kış olmak üzere 2 defa yılda sefer saatlerinde değişiklik oluyor. Bunları takip ederek de saatler uygun şekilde evden çıkarsanız, İstanbul Şehir Hattına ulaşabilirsiniz.

İDO dediğimiz İstanbul Deniz Otobüsleri de yine Büyükada’ya gitmektedir. Ancak 2014 yılında güncel olarak şuan için seferler bulunmamaktadır. Eğer ki yaza doğru yoğun ilgi olursa, İDO’da Adalar için seferler açmaktadır.

Bunun için “Mavi Marmara” dediğimiz özel bir kuruluş ile de Büyükada’ya ulaşabilirsiniz. Mavi Marmara’da yine Kabataş’ta bulunuyor. Eğer ki İstanbul Şehir Hatlarını karıştırır ya da saatlerine göre yetişememe durumunuz olursa, Kabataş’ya Eminönü tarafından gelirseniz, Dolmabahçe’ye gelmeden hemen önce köşede bir iskele görünecektir. Burada Mavi Marmara bulunmaktadır. Eğer ki Dolmabahçe tarafından gelirseniz, Kabataş’ın tramvayına doğru ilerlerken yine sol tarafınızda Mavi Marmara iskelesi kalacaktır. Buradan direkt olarak Kabataş – Büyükada yapabilirsiniz.

2. İstanbul Anadolu Yakası

Yukarı da sizlere Avrupa yakasını anlattık. Eğer ki Avrupa yakasında yaşıyorsanız direkt olarak yukarıyı okuyabilir ve bilgi edinebilirsiniz. Eğer ki Anadolu yakasında yaşıyor ya da kalıyorsanız, o halde bu yazının devamında nereden Adalara gidebileceğinizin bilgisini alabilirsiniz.

Öncelikle Kadıköy İskelesinin oradan direkt olarak İstanbul Şehir Hatları kalkmaktadır. Yine adaları gezerek gitmekte olan bu vapurlarla beraber güzel bir deniz yolculuğu yapabilir, ayriyeten çeşitli adaların kıyısına da yanaşırken mutluluğunuzla beraber vapur içerisindeyken adayı seyir edebilirsiniz.

Kadıköy ile Kabataş ortak çalışmaktadır. Bazen kalkışlarda ilk olarak Kabataş’tan kalkar Kadıköy’e geçer, bazen ise direkt olarak her iki yerden de özel vapurlar kalkarak direkt Ada’ya geçer. Aynı şey dönüşte de olabiliyor; Dönüşte ilk olarak Kadıköy’e uğrayıp sonrasında Kabataş’a geçebiliyor. Hal böyle olunca da ister istemez herkes gibi “Acaba dönüşte bir de Kadıköy’de keyif çayı, keyif nargilesi mi yapsak?” diyebiliyor insan (Tabi bu dediğim Avrupa yakasında oturanlar içindir)…

Anadolu yakasında özel olarak gidilebilir “Mavi Marmara” firması yine bulunmaktadır, Avrupa yakasında olduğu gibi. Mavi Marmara ile Bostancı’dan binebilirsiniz. Bostancı tarafından dilerseniz direkt olarak 30 dakika içerisinde Büyükada ya da diğer adalardan birisine ulaşabilir, gidebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın