İyi Kivi Seçimi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde son dönemlerde popülerliği artmış olan meyvelerden birisi de kividir. Kivi tüketimine baktığımızda, kivinin çekirdekleriyle beraber içinde ki o tatlılığı gerçekten insanın ağzında hoş bir lezzet bırakmaktadır. Hal böyle olunca da günümüzde kiviyi tercih eden, kiviyi tüketen birçok kesim bulunmaktadır. Kivinin seçimi nasıl yapılmalı? Doğru kivi seçimi nasıl gerçekleştirilmelidir? Bugün bunları konuşacağız…

İyi Kivi Seçimi Nasıl Yapılır?

İyi Kivi Seçimi Nasıl Yapılır?

İyi bir kivi seçiminde ki püf noktalardan birisi, sertlik derecesidir. Hoş bir sertlikte olması önemlidir, kivi için. Gerçekten sert bir kivi pek iyi bir lezzete sahip değildir. Belirli bir olgunlukta olması gereken kivi, belirli bir yumuşaklıkta olması gerekir. Çok aşırı bir yumuşaklıkta olmaması gerekir. Tam kesilebilir kıvamında olması gereken yumuşaklık, kivinin tam da yenilebilir bir lezzete sahip olduğunu gösteren yumuşaklıktır.

Bundan dolayı günümüzde eğer kivi seçimi yapıyorsanız, sert kivi seçimi yapmamalısınız. Buna göre sertlik durumunu kontrol ederek kiviler alınmalıdır. Çok yumuşak olmayan ancak çokta sertliğe sahip olmayan kiviler tercih edilmelidir. Sert kivilerin tatlarına gelecek olursak sert olduklarından dolayı ekşi tatlarda olacağından pek mutlu bir tat vermeyecektir.

Kivinin ortada ki sertliği ise tüketirken problem yaratabilir. Tüketemeyebilirsiniz. Bu nedenle belirli bir yumuşaklıkta kiviler alınmalı, buna göre kivi elle kontrol edilerek orta yumuşaklıkta ise alınmalıdır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın