İzmir’de Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar

M.Ö. önce 6500 yıllara kadar uzanan bir tarihi bulunan İzmir, Homeros’un İlyada destanında Smyrna olarak anılırmış… Bugün sizleri İzmir’e götürüyoruz. İzmir’in o tarihi, görülmesi gereken harika mekanları, tarihi yerlerine götüreceğiz… Buyrun…

İzmir'de Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar

İzmir’de Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar

Efes: Roma döneminde en büyük kent olarak Smyrna kurulmuş ve bu şekilde bilinirmiş. Türkiye’de en zengin tarihi ve arkeolojik merkezi olarak bilinen Efesler, daha önce birçok doğal afetlerle karşı ayakta durmuştur. 5 defa yenilenmiş olup aşırı kalabalıklık nedeniyle Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından terk edilerek bırakılmıştır.

Bergama: Helenistik döneminde Bergama Krallığı burada kurulmuştur. Kral sarayları, sarnıç ve cephanelikler gibi birçok şeyi barındıran bu yerde tiyatro, Akropolis ve Gymnasium gibi yerler de bulunur. Ayrıca şehrin sağlık merkezi olan Asklepion’da yine burada bulunur. Serapis Tapınağı, Agora gibi çeşitli sayılarda tarihi eserler de yine Bergama’da bulunur.

Foça: İzmir’in güneyinde kalan Foça, adını fok balığından aldığına dair düşünceler bulunur. Homeros’un destanında yazan Siren kayalıkları, burada bulunmaktadır. Ayrıca Orak Adası, Beşkapılar, Fatih Cami, Şeytan Hamamı, Şehir Surları, Dışkale ve Tiyatro gibi çok sayıda tarihi kalıntıyı burada görebilir, gezebilirsiniz.

Sardis: Salihli’nin hemen anında bulunan bu antik kent, Dünyada 7 harikadan birisi olarak kabul gören Artemis Tapınağı’nın kalıntılarını burada görebilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın