Kriptolu Telefon Nedir?

Son günlerde çeşitli ses kayıtlarının ardı ardına gelmesiyle beraber, telefon dinleme durumları da ortaya çıkıyor. Ancak devlet büyüklerinin kullandıkları telefonların Kriptolu Telefon olması üzerine, bu telefonların dinlenebilir olup olmadığı ise tartışılıp duruyor.

Peki bilmeyenler için Kripto nedir? Kriptolu telefon nedir? Kriptolu telefon dinlenir mi? Gibi detaylı soruların tamamına cevap vermek istiyoruz.

Gizli, saklı ya da şifrelenmiş demenin Yunanca’da ki ismidir, Kripto. Dinleme ve elektronik gözlemleri engellemek adına Kriptolu telefonlar üretilmiştir. Bu telefonların kendi içinde kriptografik bir çipi bulunur. Bu çipler sayesinde şifreli ve şifre çözme işlemi isteyen telefonlardır.

Kriptolu Telefon Nedir?

Kriptolu Telefon Nedir?

Kriptolu telefon dinlenir mi? Kriptolu telefon ile nasıl konuşulur?

Kriptolu telefonlarda görüşmeler yaparken, ses dalganız karşı tarafa farklı bir şifre sisteminin frekansı ile beraber gönderilir. Diğer Kriptolu telefon da şifreyi çözer ve ses dalgası karşı tarafa bu şekilde iletilir. Yapılan bu ses şifreleme sisteminin dışarıdan dinlenilmesi durumu zordur. Dinlenme durumlarında, anlamsız ses dalgaları gelir.

Kriptolu Telefonlar Dinlenebilir mi?

Kriptolu telefonların dinlenilmesi normal şartlarda mümkün değildir. Türkiye’de Kriptolu telefonları dinleyebilecek bir alt yapı sistemi bulunmamakla beraber, Dünya’da sayılı birkaç istihbarat örgütünün ellerinde Kriptolu telefonları dinleme teknolojisi bulunur.

Kriptolu Telefonu Kimler Kullanır?

Dinleme korkusu yaşayan herkes, Kriptolu telefon sahibi olabilir. Kriptolu telefonlar kullanılarak rahatlıkla karşı tarafla görüşmeler yapabilirsiniz. Ve böylelikle sizin görüşmelerinizin dinlenme durumunu da bu sayede engelleyebilirsiniz. Yani Kriptolu telefonları kullanan belli bir kesim bulunmamaktadır, herkes kullanabilir.

Kriptolu Telefon Kaç Paraya Satılır?

Türkiye’de ki Kriptolu telefon satışlarına baktığımızda ortalama 1.500 TL ile 3.000 TL arasında Kriptolu telefonların satışı gerçekleşir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın