Lezzetli Kiraz Nasıl Seçilir?

Kiraz mevsimi açılmasıyla beraber günümüzde iyi kiraz seçiminin nasıl yapılmasıyla ilgili araştırmalar yapılıyor. Bununla ilgili de sizlere birkaç öz bilgi vererek manav ya da marketten meyve alışverişi yaparken, kiraz almak istediğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bu yazımızdan sonra bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Lezzetli Kiraz Nasıl Seçilir?

Lezzetli Kiraz Nasıl Seçilir?

Öncelikle gireceğiniz manav ya da market her neresi ise, buraya girdikten sonra alacağınız kirazlara bakarken dikkat etmeniz gereken yerler ilk olarak sap olmalıdır. Kirazın sapının yeşil olması önemlidir. Ne kadar hoş bir yeşilliğe sahip olursa, işte o kadar taze ve yeni toplanmıştır.

Eğer bir kirazın sapı kahverengiye doğru bir renk aldıysa, o halde sapı kurumuştur ve bu kiraz daha öncesinde toplanmış olup tazeliğini yitirmiş bir kiraz olabilir. Kirazın tazeliğini anlamak için saptan anlayabilirsiniz. Bununla birlikte çürük kiraz almak istemezsiniz. Bu nedenle olgunlukta olmasını istediğiniz kirazın görünüşüne de baktığınızda sizlere harika bir görüntü vermesi gerekir.

Görüntüsüyle ve rengiyle birlikte sizi cezp edecek derecede bir renge sahip olması gerekir. Türkiye’de en iyi kirazlar sahil yörelerinde yetişmektedir. Hatta Türkiye’den yurtdışına da kirazlar gönderilmektedir. Boyutu büyük olan ve sert olan kirazları her zaman tercih edebilirsiniz.

Kirazın fiyatını belirleyen etkenlere gelecek olursak; boyutu ve kirazın lezzetidir. Bu nedenle yetiştiği yere göre değişiklik gösteren kirazlar, buna göre de sizlere farklı fiyatlarda olabilmektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın