Lojistik Bölümü Nedir – Ne İş Yapar – Çalışma Ortamları

Üniversiteye başlamış, başlayacak ya da yeni başlamayı planlayan arkadaşlarımızın iyilikleri adına bundan böyle üniversite tanıtımlarının yanı sıra bir de üniversitelerde ki bölüm tanıtımlarını yapmaya karar verdik. Her gün birbirinden farklı bölümler sizlere tanıtılacak, sunulacaktır. Keyifli ve güzel bir eğlenceli bilgi paylaşımı olacak bu konularımızı, kucukeniste.com farkıyla okuyabilecek bilgilenebileceksiniz.

Merak ettiğiniz üniversite bölümleriyle ilgili 2014 üniversite bölümleri hakkında bilgiler alabilecek, detaylı bilgiler doğrultusunda siz de gitmeyi düşündüğünüz veya gittiğiniz bölümler hakkında biraz daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

lojistik nedir

lojistik nedir

Lojistik Bölümü 

Bizim torpil diye bildiğimiz iş hayatında referans olmuş her alanda olduğu gibi bu alanda da maalesef referans çok önemli. Çok iyi firmalarda çalışan hatta okul esnasında part-time olarak çalışan arkadaşlarımın yanı sıra hala iş bulamayıp, ümidini kesen başka alanlarda da başvuruda bulunan arkadaşlarım var.

Lojistik eğitimi daha yeni yeni ciddiye alınan bir meslek bugün lojistik firmasında yönetici konumunda çalışıp lojistik eğitimi alan birisine rastlamadım. Buna rağmen anlayamadığım konu lojistik eğitimi almış bizlerin ara eleman olarak işe alınıyor olmamız, belki de bunun en büyük sebebi lojistik programlarının genellikle ön lisans olarak veriliyor olmasıdır. Maaş konusunda net bir bilgim yok fakat çokta tatmin edici ücretler olmadığını biliyorum.

Bir mahalle bakkalının dükkanında ki eksiklerini sipariş etmesi, o siparişin yola çıkması, teslim alınması bile lojistiğin bir kısmıdır. Bunun için çok geniş kapsamlı bir sahaya sahiptir.

lojistik ne iş yapar

lojistik ne iş yapar

Lojistik, taşımacılık benim annem ve babamdan bildiğim ve sevdiğim bir meslektir, hareketli, yoğun vs. ilk olarak da İstanbul Ticaret’te böyle bir bölüm olduğunu duymuştum. Bana göre Ticaret Üniversitesini diğer üniversitelerden farklı kılan ve benimde tercih etmemin en büyük sebebi arkasında Ticaret Odasının bulunuyor olmasıdır. Bildiğiniz gibi Ticaret Üniversitesi İstanbul Ticaret Odasının kurmuş olduğu bir vakıf üniversitesidir.

– Lojistik mezunları hemen iş bulabilir mi böle bir kesinlik tabi ki de konuşulamaz çünkü çok değişken bir şeydir bu aslında okuduğumuz bölümden çok bizim neler yapabildiğimiz önemli niteliklerimize göre işe alınıyoruz ayrıca şuan 50 farklı üniversitede lojistik bölümü var hem bu bölüm mezunları hemde çeşitli bölümlerden endüstri mühendisliği dış ticarette buna örnektir Lojistik sektörüne girmeye çalışmaktadır bu nedenle yapmış olduğumuz stajlara ve mümkünse okul hayatımızda sektörün içine bir şekilde girmeye çalışmak lazım .
– Maaş konusu ise çalıştığın firmaya -alanına -yaptığın işe departmana göre çok değişkendir.
– Çalışma alanları ise deniz yolu-kara yolu-hava yolu-demir yolu taşımacılığı yapan firmalar -gümrüklerde-çeşitli depolarda – Şirketlerin lojistik ve dış ticaretle ilgili departmanlarında,dış ticaret bürolarında.
– Lojistik okuma sebebim aileden gelen bilgiler yükselen bir güç olması birazda şans diyelim:)
– Lojistiğin bayan olmakla pek bir alakası olduğunu düşünemiyoruz günümüzde bayanların Tır şoförlüğü dahi yaptığını da düşünürsek artık böle bir ayrıma gerek kalmadığını düşünüyorum.

lojistik mesleği ne işe yarar

lojistik mesleği ne işe yarar

Etiketler: , , , ,

“Lojistik Bölümü Nedir – Ne İş Yapar – Çalışma Ortamları” için 2 cevap

  1. sinem demir diyor ki:

    iyi akşamlar ben sinem üniversiteden yeni mezun oldum. lise de 4 sene ve üniversitede 2 sene olmak üzere 6 yıl lojistik gördüm bölümümü çok seviyordum. yada hala seviyorum başka bir bölümde çalışmakta istemiyorum yenı mezun olduğum için tecrübesiz ve deneyimsizim artı torpil yapacak bir tanıdığım bile yok 100 e yakın başvuru yaptım ama bana geri dönmediler. Kendi bölümümde gelişmeyi çok istedim yeni şeyler öğrenmeyi çok istedim para benim için 2. aşamada kalıyordu. bu bölümü o kadar çok merak ediyorum ki o kadar çok çalışmak istiyorum ki olmuyor kimse işe almıyor tecrubelı elaman istiyorlar peki onlar ilk başladığında tecrubelılermıydı bu durum beni çok üzüyor.Bence tanıdık olmadan torpil olmadan bu sektörde bizlere yer yok

  2. Bahar diyor ki:

    Ya bir olgu var tasimacilik diye o dogtumu?

Bir Cevap Yazın