Orucu Bozan Durumlar

orucu-bozan-durumlar-nelerdir
Müslüman aleminin önemle beklediği Ramazan ayı geldi. Oruçlarımız tutuluyor, günlerimiz geçiyor, ibadetlerimiz yapılıyor. Bu yaz temmuz ayına gelen ramazan orucu, gerçekten yaklaşık 17 saat olmasından dolayı insanları zorlayabilir. Bazen dalgınlığımıza gelip de oruçluyken bir çeşit durumlar karşısında kalabilir ve orucumuz bilmediğimiz nedenden dolayı bozulabilir. Tabi bu 30 günlük süreç içerisinde sizlere nelerin orucu bozduğu nelerin orucu bozmadığı hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle Orucu Bozan Haller Neledir, Yazalım:

~ Cinsel ilişki durumunda oruç bozulur.
~ Oruçluyken sigara, uyuşturucu vb. kullanımı yine orucu bozar.
~ Oruçlu vakitte iken, susam ya da buğday gibi tane yutmak – yemek de orucu bozan nedenlerden birisidir.
~ Oruç tutarken çeşitli rahatsızlıklardan dolayı “azıcık tuz yutmak” yine orucu bozar.
~ Oruç tutarken gıybet ediyorsanız ve bunun üzerine “orucum bozuldu!” diye kendiniz düşünce içerisine girip yemek yemeye başlarsanız, orucunuz bozulur. Ve gerçekten büyük günahlara girebilirsiniz.
~ Oruç tutan kişinin kan vermesi dahilinde “orucum bozulmuştur, yemek yiyeyim.” diye düşünmesi, oruç bozulmamışken bozulmasına sebep olur. Yani oruç bozulur.

Oruçu bozan temel konular yukarıda ki gibidir. Orucu bozmayan durum ve haller ise şunlardır:
~ Oruçluyken, oruç unuttuğunuz anda “yiyecek ve içecek tüketmek” orucu bozmaz.
~ Oruç tutan kişi su ve macunu yutmamak kaydıyla dişlerini fırçalaması, orucun bozulmasına sebebiyet vermez. Oruç bozulmaz.
~ Ağzınızı çalkalarken ya da dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı çalkalarken kalan suyu “yanlışlık” durumunda yutarsanız, orucunuz bozulmaz.
~ Oruç tutan kişinin banyo yapması, denize girmesi normaldir. Ancak ağzına ve burnuna suyun girmemesi – kaçmaması gereklidir. Böyle durum içerisindeyken (Ağza ve burna su kaçmadan denize & banyoya girmek) oruç bozulmaz.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın