ÖSYM, Üniversite Tercihlerini Nasıl Okuyor?

Türkiye’nin 4 bir yanından yapılan tercihler doğrultusunda kafalarda oluşan bir soru var: ÖSYM, tercihleri neye göre nasıl okuyor? Üniversite tercihleri, ÖSYM hangi sisteme bakarak okur sorusuna cevabını aşağıda anlatmaya çalıştık. Eğer ki anlamadığınız kısımlar ya da bizlerden kaynaklı olarak bulduğunuz kusurlar olursa, bildirmeniz dahilinde düzenleme yapabiliriz.

Öncelikle yaptığımız tercih formunda toplamda 30 tercih hakkımız vardı. Bizler neredeyse hepsini kullandık diye düşünelim. Ve şöyle üniversite tercih formu oluşturalım;

1. İstanbul
2. Ankara
3. İzmir
4. Eskişehir
5. Çanakkale
6. Kocaeli
7. Edirne
8. …
9. …

Şeklinde devam eden bir tercih formu doldurduk. ÖSYM, sizin tercih formunuzu sıranıza göre okur. Sınavdan 1. olan öğrenciden başlayarak 2 – 3 – 4 – 5 ve böyle sıralar yüz binler, 500.000’lere kadar ilerler. Bu şekilde sırayla üniversite tercih sonuçları okunmaktadır. Peki sistem nasıl işler?

Sistem şu şekilde işler; 1. tercihinizde ki İstanbul’da bulunan üniversitenin kontenjanı boşsa o an yerleşirsiniz. Ancak doluysa, sizden önce ki sıralamalarda bulunan rakipleriniz tercih ederek kontenjanı doldurduysa, İstanbul’a yerleşemezsiniz. 2. tercihe bakılır. Burada kontenjan varsa direkt olarak yerleşir, kontenjan yoksa buraya da yerleşemez ve 3. tercihe bakılır. Bu şekilde sistem ilerler ve sizin için açık kontenjanı olan tercih ettiğiniz üniversiteler arasında ilk gelene sistem sizi sokar.

Sizlerin diğer tercihlerine bakmaz. Mesela siz 20 tercih yapmışsınızdır ancak 11. tercihte ki üniversitenin kontenjanı müsaittir. Siz direkt 11. tercihte bulunan kontenjana yerleşirken, geri kalan 9 tercihe hiç bir şekilde bakılmadan diğer öğrencilerin tercih formlarına bakılmaya başlanır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın