ÖSYM’nin YGS sınavında casus gözlük korkusu

Piyasada 100 euroya satılmaya başlayan ve 8 GB’a kadar görüntü kaydedebilen gözlükler sınav güvenliğini tehdit ediyor…

casus gozluk

ÖSYM, hafta sonu yaklaşık 1.2 milyon adayın katılacağı üniversiteye giriş sınavından önce güvenlik önlemlerini artırıyor. Piyasada 100 euroya satılmaya başlayan ve 8 GB’a kadar görüntü kaydedebilen gözlükler sınav güvenliğini tehdit ediyor.

Optik gözlükten ilk bakışta ayırt edilemeyen casus gözlüğe karşı ÖSYM tedbir alıyor. Gözlüklü adaylar, sınav girişlerinde sıkı kontrolden geçecek. Kopyaya karşı adayların kalem, silgi, toka ve benzeri tüm aksesuarları yasaklayan ÖSYM, son olarak sınav salonlarını kameralı dijital saatle takip altına aldı.

CASUS GÖZLÜK ÖSYM’Yİ SIKINTIYA SOKTU

Ancak son teknolojik ürün optik casus gözlük ÖSYM yönetimini de sıkıntıya soktu. 720p kameraya, 8 GB hafızaya sahip casus gözlükler, micro-USB ve Bluetooth bağlantısının yanı sıra 3 saat kayıt yapabiliyor. Kayıt için sadece gözlüğün herhangi bir yerine dokunmak yeterli olabiliyor.

ŞAİBE OLUŞABİLİR

ÖSYM yetkilileri, söz konusu casus gözlüklerin alınan önlemler sayesinde soruları sızdırma imkanın olmadığını ancak sınav esnasında soruları kaydedebileceğini söyledi. Sınavdan erken çıkan adayların sınav sırasında sorularıyayınlamasının sınava ilişkin şaibe oluşturabileceğini belirten yetkililer, casus gözlüklerin gelecek yıl yapılmaya başlanacak elektronik sınavlarda sorun yaratabileceğini bildirdi. Soru bankası yöntemiyle randevuyla yapılacak elektronik sınavlarda, bu tür yöntemlerle soru havuzunun boşaltılma riski olduğunu ifade etti.

Etiketler: , , , , ,

“ÖSYM’nin YGS sınavında casus gözlük korkusu” için bir cevap

  1. yasin diyor ki:

    bir şey olacağını sanmıyorum zaten reset tuşu falan da gözüküyor
    bu demek oluyor ki artık gözlükler de aranacak
    hayırlısı :F

Bir Cevap Yazın