Ramazan Bayramında Yapılmaması Gerekenler

Ramazan Bayramı, kendi içerisinde özel bir bayram olmasıyla beraber bayram vakitlerinde yapılması ve yapılmaması gereken durumlar vardır. Bu tabi ki aslında insanların günlük hayatta da yapmaması gereken davranışlardır. Ancak Ramazan Bayramı içerisinde bu duruma biraz daha dikkat edilmesi, tüm Müslümanlara gösterilen saygıyı yansıtır.

Bayramlarda biraz daha güler yüzlü olmak, biraz daha sevinç dolu olmak, biraz daha saygı ve sevgiyle insanlara yaklaşmak yapılması gerekenler arasındadır. Gücümüzün yettiği kadar küçük kardeşlerimize hediyeler almak da yine bu 2013 Ramazan Bayramı için önemli bir durumdur.

Yapılmaması gerekenler arasında, bir insan kalbini kırmak, bir insanı gücendirmek en başta gelir. Dargınlık veya küskünlük olan bir dostunuz, arkadaşınız, kardeşiniz varsa bu kişilerle barışmakta bayram için önemlidir. Küs olmamaya dikkat etmelisiniz.

Ramazan Bayramı’nda eğer ki yine oruç tutmak istiyorsanız, bunu birinci gün yapmamanız istenir. Yapmamanız gereken önemli bir kural da budur. 2013 Ramazan Bayramı 1. Gün oruç tutmamalısınız. Bu durum mekruh içerisinde yer alır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın