Ramazan’da Neler Tüketmeliyiz?

2013 Ramazan Ayı geldi, çattı. Bugün 2. gününde olduğumuz Ramazan ayına özel olarak güzel bir paylaşım yapmak istiyorum sizlere. İnternette Ramazan’da ne yememiz gerektiği hakkında, en çok tok tutan besinler hakkında ufak çaplı araştırma yaparken öğrendiklerimi siz değerli okuyucularıma da aktarmak istedim.

Öncelikle 2013 Temmuz ayına gelen Ramazan orucu, gün boyu yoğun bir saat içerisinde aç kalmamıza vesile oluyor. Hal böyle olunca, gece sahur vaktinde (ben dahil) her insan maalesef hızlıca yemek tüketip, bolca su içmeye çalışıyor. Ve bunu son dakikalara yapınca da maalesef hazımsızlık, mide ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Araştırdığım kaynaklara göre profesörler, sahurdan önce de ufak tadımlık ile 1 porsiyon arasında bir şeyler atıştırmamız gerektiğini söylüyor. Böylelikle hem mide ağrısı vs. sorunları yaşamayız hem de uzun sürede rahat rahat doyarak, gün içinde de tok kalırız. Ayrıca yemek yerken, lokmaların da bol çiğnenmesi gerektiği çok vurgulanıyor.

İftar yemeği geldiğinde ise direkt olarak yoğun yemeklerden başlamamak öneriliyor. Hafif bir giriş çok iyi olacağı savunulurken, bu hafif girişin bir çorba olması güzel bir örnek olacaktır. Ramazan ayında fazla yağlı olmayan, etli veya etsiz sebze yemekleri tüketilebilir. Bunun yanında tabi ki güzel bir kase yoğurtta tüketilmelidir. Ayrıca meyve veya tatlı da, yemekten sonra gerçekten iyi giden çeşitler arasındadır.

ramazanda-tok-tutan-besinler

Ramazan ayı boyunca iftarda veyahut sahur vaktinde tükettikleriniz arasında çok yağlı besinlerden tutun da hamur işine, baklavaya, börek – çöreğe tercih etmemeye dikkat etmelisiniz. Bu sizin hem sindiriminizi yavaşlatır hem de kilo almanıza sebebiyet verebilir.

Sahura kalkmadan oruç tutmak da yine alternatif, Türkiye’de yapılan ayrı bir oruç tutma uygulamasıdır. Ancak yaz ayına gelen Ramazan orucu, affetmeyebilir. Yaklaşık 17 saat gibi bir süre boyunca oruçlu olurken, üzerine bir de gece yattığınız süre ile sahur vaktinde ki o ara zamanı da eklerseniz, ağır gelebilir. Bu yüzden elinizden geldiğince sahur da yemek yemeniz, size daha sağlıklı oruç tutmaya vesile olacaktır.

Son olarak sıvılardan bahsetmek istiyorum. Ramazan ayında sıvı tüketimi maalesef belirli zaman aralığında; yiyeceklerden dolayı olmuyor. Bu nedenle iftar ve sahurda toplamda en az 10 bardak su tüketimi önemlidir. Bakın, su olarak vurgulamak istiyorum. Çünkü su yanında kola vb. asitli gazlı içecekler, kahve, aşırı şekilde çay maalesef sizin sindirim sisteminizde arıza çıkartabilir. Bunun yerine bol su tüketebilir, komposto içebilir veyahut kendiniz meyve sıkacağınızdan meyve suyu sıkarak da yine sıvı tüketiminizi karşılayabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın