Ramazanda Tok Tutan Besinler Nelerdir?

11 Ayın Sultanı Ramazan geldi, çattı. Bugün 8. günde olduğumuz Ramazan orucunda sahurda neler yemeliyiz, hangi besinler bizleri tok tutar? sorusuna cevabı vermek istiyoruz. Öncelikle ramazan ayında olduğumuzda gün içerisinde 2 defa besin tüketmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Birisi Sahur vakti iken ötekisi de İftar vaktidir. Sahur vakti ve iftar vaktinde birer defa olmak kaydıyla bir bardak süt içmeniz yararınıza olacaktır.

– Süt, gerçekten hem sizleri besler diğer bir yandan da sizleri tok tutar. İçerisinde bulunan kalsiyum ve D vitamini sayesinde açlığınızı bastıracak olup sizi tok tutmaya yardımcı olacaktır.
– Başka bir besin ise yumurtadır. Günümüzde en iyi ve kaliteli bir protein besini olan yumurta ile uzun bir süre boyunca doygunluk hissi sağlayabilirsiniz. Böylelikle ramazan ayında sahurda tüketebileceğiniz bir diğer besini de tamamlamış olursunuz.
– Açlık durumlarına son veren bir diğer besin ise tarçındır. Tarçın sayesinde kan şekerinizi koruyacak, kolesterol seviyesinin de dengede olmasını bu sayede gerçekleştirebileceksiniz.
– Esmer buğday da tüketilmesini önerdiğimiz bir diğer besin kaynağıdır. İçerisinde B vitamini ile beraber Manganezin içeren bu besin, iştah kontrolünü sağladığı için sizin de iştahınızı tok tutacağından emin olabilirsiniz.
– Yoğurt, en önemli kaynağınız olmalıdır. Probiyotik içeren yoğurt bağırsakta ki iyi huylu bakterileri arttırırken kötü huyluları ise azaltır.

Bu şekilde sizlerde bitki türünde, sağlık yönünden yararlı gördüğünüz besinleri tüketmeye çalışın. Birçoğu iştahınızı uzun bir süre tok tutarken, diğer bir çoğuda sizlerin sağlığınızı koruyacaktır. Herkese hayırlı ramazanlar dileriz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın