Sakarya Üniversitesi

Üniversite seçimlerinizde gitmek istediğiniz üniversiteler hakkında bilgi sahibi olmanız açısından sizlere belli başlı üniversitelerin tanıtımlarını yapmak istiyoruz. Bu konuda umuyorum ki sizlere yararlı bilgiler verebilir, istediğiniz, merak ettiğiniz, aklınıza takılan soruların tamamını cevaplandırabiliriz.

Bugün ki üniversitemiz Sakarya Üniversitesidir. Sakarya Üniversitesinin tarihinden bahsetmek gerekirse;

Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi’nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir.

3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur. 90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi ile “EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi”ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup lâboratuar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla bir çok üniversite için örnek oluşturmaktadır.

sakarya-universitesi-1

Üniversitenin genel olarak Fiziki Alanı – Fiziki İmkanları Şu Şekildedir:

Üniversitenin bulunduğu arsa ve sahip olduğu arazinin alanı 2.000.000 m2’dir. Üniversitenin toplam kapalı alanı 260.292 m2 ‘dir.

2008-2009 Öğretim Yılında 8 Fakülte, 2 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu ve 2 Enstitü ve 1 Konservatuar ile yaklaşık 45.000 öğrenciye eğitim – öğretim hizmetleri veren Üniversitemizde fiziki mekan ihtiyacını arttırmak için 2009 yılında Kampüs Yatırım Projeleri hızla devam etmektedir.

Yıllara sari olarak inşaatı devam eden büyük ihalelerimizden Fen Edebiyat Fakültesi B1 Derslik Bloğu, Fen Edebiyat Fakültesi B9 bloğu, Teknik Eğitim Fakültesi Atölyeler Bloğu, Kapalı Yüzme Havuzu, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu, Açık kapalı spor tesisleri futbol sahası, koşu parkuru ile Teknik Eğitim fakültesinin A2 ve A1 bloğu, Enstitü binası,İktisat Fakültesi Öğretim Görevlileri Bloğu,Kongre Merkei bitirilmiştir. Yapımı devam eden işler arasında; Mühendislik Fakültesi B1 bloğu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Güçlendirme işi, Kongre Binası B Blok, Teknik Eğitim Fakültesi B Blok, Yurt Bloğu ve kafeterya bloğu, Yemekhane İnşaatı ile Açık Spor tesisleri Tribün İnşaatları sayılabilir. Ayrıca kampus alanı içindeki ve dışındaki meslek yüksekokullarında onarım ve tadilat işleri devam etmektedir.

En önemli bilgilerinden birisi de eğitim programlarıdır. Fakülte, Meslek Yüksekokulu ve yüksek lisans programları hakkında ki bilgiler ise şu şekildedir:

Sakarya Üniversitesi’nde, 11 fakülte altında 64 lisans programı vardır. Buna ek olarak, 12 Meslek Yüksekokulu altında 74 program bulunmaktadır. 2009 yılı itibariyle Sakarya Üniversitesi’nde toplam 138 program bulunmaktadır. 2010 Yılında yapılan değişiklikler ile Enstitü Sayısı 3’e, Fakülte sayısı 11’e çıkartılmıştır.

sakarya-universitesi-2

Sakarya Üniversitesi’nde Bulunan Tüm Bölümler Şu Şekildedir:

Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Fakülteler
Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Teknoloji Fakültesi
Tıp Fakültesi

Meslek Yüksekokulları
Adapazarı Meslek Yüksekokulu
Akyazı Meslek Yüksekokulu
Alifuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu
Arifiye Meslek Yüksekokulu
Ferizli Meslek Yüksekokulu
Gevye Meslek Yüksekokulu
Hendek Meslek Yüksekokulu
Karasu Meslek Yüksekokulu
Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu
Pamukova Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Sakarya Meslek Yüksekokulu
Sapanca Meslek Yüksekokulu
Kırkpınar Turizm Meslek Yüksekokulu

Yüksekokullar
Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu
Devlet Konservatuvarı
Sağlık Yüksekokulu

Rektörlüğe Bağlı Bölümler
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Bşk.lığı
Enformatik Bölüm Başkanlığı
Türk Dili Bölüm Başkanlığı
Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı

Araştırma Merkezleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Trh.Arş. ve Uyg.Mrk.
Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi
Avrupa Birliği Arş. ve Dokümantasyon Mrk.
Kaynak Teknolojisi Arş., Muayene ve Uyg.Mrk.
Yabancı Diller Eğitim-Öğretim Uyg. ve Arş.Mrk.
Sağlık Hizmetleri Eğitim Uyg. ve Arş.Mrk.
Türk – Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi
Sürekli Eğitim Merkezi
Sakarya Yenilik Merkezi
Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi
Türkiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi
Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
Balkan Araştırmaları Uyg. ve Arş.Mrk.
Kadın Araştırmaları Uyg. ve Arş.Mrk.
Yapay Zeka Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi

suleyman-demirel-kutuphanesi-sakarya-universitesi-2013

Gerekli Bilgiler:

Merkez Kampüs İletişim
Adres: Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü 54187 Serdivan / SAKARYA
Telefon: 0.264.295 54 54 [ Santral ]

e-Posta
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü [ halkils@sakarya.edu.tr ]
Danışma Bürosu [ danismaburo@sakarya.edu.tr ]

Merkez Kampüs Ulaşım

Sakarya Üniversitesi’ne ulaşım belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanmaktadır. Akademik ve idari personel için Üniversite servis otobüsleri semtlere hizmet vermektedir. İlçelerdeki Meslek Yüksekokulları’na belediye otobüsleri ve dolmuşlarla ulaşım mümkündür.

Şehir içinde şehirlerarası bir otobüs terminali mevcuttur. Terminalden yolcuları Üniversitemiz birimlerine ulaştıran servisler bulunmaktadır. Ozanlar Mahallesi’nde bulunan İlahiyat Fakültesi’ne Orhan Camii’nin yanından minibüsler kalkmaktadır. Merkeze 15 dakika uzaklıktaki Esentepe Kampüsü’nde yer alan Mühendislik ,Teknik Eğitim, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Devlet Konservatuvarı, Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu?na şehir merkezinden belediye otobüsleri ve minibüslerle ulaşmak mümkündür. Fen-Edebiyat Fakültesi’ne de Mithatpaşa gar minibüsleri ile ulaşmak mümkündür. Sakarya Meslek Yüksekokulu yine Adnan Menderes Caddesi’nde Atatürk Kapalı Spor Salonu yanındadır.

Sakarya Üniversitesi’ne bağlı okullara ulaşım sorunu bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın