Sınav Sırasında Heyecanı Yenme Yöntemleri

Bizlere hayatımızı etkileyecek sınavlara gireceğimiz söylenir ve bu sınavların hayatımızı belirleyecek olan sınavlar olduğu belirtilir… Hem aile hem de okul tarafından aldığımız bastılar sonrasında ise, sınava olan stresimiz bir hayli artar. Ve bu artışla beraber stres içerisinde olduğumuz için, sınav sırasında çok heyecan yapabiliriz…

Sınav Sırasında Heyecanı Yenme Yöntemleri

Sınav Sırasında Heyecanı Yenme Yöntemleri

Okul ve ailenin beklentileriyle beraber girdiğimiz bu sınavlar çerçevesinde heyecanımız ve stresimiz kat ve kat arttığından dolayı da ister istemez sorun çıkabiliyor. O an ki heyecan ya da stres her ne ise, onu yenmek adına derin nefesler almalısınız. Derin nefesler alma hareketlerini evde çeşitli zaman aralıklarında isterseniz egzersiz olarak denemeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Hiçbir zaman üniversite yaşamınızı belirleyecek olan sınavlara girerken bu sınavların sizler için “benim hayatım” olduğunu düşünmemelisiniz. Çünkü bu şekilde düşünürseniz, stresler daha da bir artar ve bu da sorun yaratır. Bu nedenle sınav sırasında heyecanınızı yenmek adına sınavları gözünüzde büyütmemelisiniz. Aynı zamanda ailenizden her zaman size sağlıklı şekilde destek verebilecek biçimde destek almaya da özen göstermeli, onları bir şekilde yönlendirmeyi başarmalısınız.

Sınav sırasındayken herhangi bir heyecan ya da kaygıya kapılma sorununda direkt olarak nefes egzersizleri sizlere yardımcı olacaktır. Nefes al – ver uygulamasıyla beraber sınava karşı olan olumsuz düşüncelerinizden kurtulabilirsiniz.
Eğer sınav anında olumsuz düşüncelere kapılır ve kafanızı bir şekilde toparlayamazsanız, “bu sınavı kazanamazsam hiçbir zaman hayatın sonu gelmiş olmayabilir.” Düşüncesiyle beraber hareket etmeli ve buna göre başarınızı göstermelisiniz. Eğer kafanızı toparlayamıyorsanız birkaç dakikalık mola vermelisiniz kendinize ve duraklamalısınız. Buna göre hareket etmeli, başarılı olmayı gerçekleştirmelisiniz.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın