Squat Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok kişinin sıkılaşmak için yaptığı squat aslında bir çok sporcunun ağır spor öncesinde ısınma hareketi olarak uyguladığı bir çeşit egzersiz olarak karşımıza çıkıyor. Sporcuların tüm vücut kaslarını çalıştırması itibariyle güzel ve faydalı bir egzersiz olarak değerlendirilebilen squat ısınma hareketlerinin sporcular arasında yaygınlaşmasını da sağlıyor.

squat nasil yapilir

squat nasil yapilir

Squat Yapmadan Önce Yapılması Gerekenler

Ağır hareketler öncesinde yapılan squata egzersizlerine başlamadan önce ayak topuklarınızı omuzlarınızın ölçüsünde iki yana da V şeklinde açın ve ayaklarınızı yaklaşık olarak 30 derecelik açılar yapabilecek şekilde dışarı çevirin. Sonrasında poponuzu dışarı doğru atarak dik bir şekilde çökme hareketini gerçekleştirip squat barının alt kısmına girin. Tam arkanızda yer alan squat barını tutmadan önce kürek kemiklerinizi birbirine en yakın şekilde konumlandırın. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra barı tutmak için göğsünüzü öne doğru çıkartın.

İleriye doğru bakarken omuzlarınızın dik ve göğsünüzün düz bir pozisyonda olmasını sağlayın. Parmaklarınız aynı şekilde olacak ve bilekleriniz bükülmeyecek halde squat barını sıkıca kavrayın. Mevcut pozisyonunuzu kontrol ederek barı yukarı doğru kaldırın. Barı yukarı kaldırmaya devam ederken ayaklarınızı birer adım olacak şekilde geriye atın. Bu hareketleri yaparken göğüs kafesinizi şişirecek kadar nefes alın ve nefesinizi tutup bırakmayın. Midenize doğru oluşan baskıyı hissetmeniz sakatlanma ihtimalinizi en aza indirecektir. Şimdi nefesinizi bırakıp hareketinize devam edebilirsiniz.

Squatta Eğilme Hareketi Nasıl Yapılır

Squatın en önemli hareketlerinden birisi olan eğilme hareketini yapmak için mevcut pozisyonunuzu koruyarak düz bir şekilde çömelmeniz gerekiyor. Bu hareketi yaparken dizinizi kırmayıp poponuzu indirmeye dikkat edin.

Başınız dik bir şekilde ileriye bakarak göğsünüzü ilk konumla aynı hale getirin. Belinizi bükmeyin ve topuklarınızın yere sağlam bastığından emin olun. Hareketleri yaparken ayağınızın yerden kalkmaması gerekmektedir. Eğilmeye devam ederken diz kapaklarınız ile ayak parmaklarınızın aynı hizada olmasını sağlayın.

Squatta Kalkma Hareketi Nasıl Yapılır

Eğilme hareketinizi dikkatli bir şekilde tamamladıktan sonra kalkma hareketine geçebilirsiniz. Kalkma hareketine başlarken tıpkı eğilme hareketinde olduğu gibi belinizden yukarı olan bölümlerinizi kullanmamaya dikkat edin.

Gergin bir şekilde olan bacak kaslarınızı biraz zorlayarak kendinizi yukarı doğru ittirip yavaş yavaş yukarı doğru kalkmaya başlayın. Kalçalarınızı sıkarak barı kaldırmaya devam edin. Kalkış esnasında öncesinde almış olduğunuz derin nefesi kalkışınızla birlikte verin.

Squatta Yapılan Hatalar Neler

Sporcuların en çok yaptığı egzersizlerden birisi olan Squatı yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de hata yapmamaktır. Squat egzersizinde amaçlanan şey kalça ve mide kaslarının çalışması. Hareketlerin yanlış yapılması çalışması gereken kasları çalıştırmayacağı gibi ciddi sakatlanmalara da neden olabilir.

Ciddi sakatlanmaların önüne geçmek için aşağıdakileri hareketleri doğru yaptığınıza emin olun. Squat egzersizinde dikkat edilmesi gereken şeylerin başında gözlerin karşıda olması geliyor. Bakışlarınızı sadece ileriye konumlandırarak hareketleri doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Bakışlarınızı ileriye doğru konumlandırdıktan sonra barı doğru şekilde tuttuğunuzdan emin olun.

Bar tutuşunun doğru olması için parmaklarınızın düz olması ve bileğinizin bükülmemesi gerekmektedir. Squat egzersizlerine devam ederken bakışlarınıza ve bar tutuşunuza dikkat ettikten sonra dizlerinizin sabit kaldığına ve ayaklarınızın kalkmadığından emin olun. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın