Taksim Gezi Parkı

Taksim gezi parkı olaylarıyla ilgili birçok kaynakta gerekli ve gereksiz çok şey yazılı… Yaşayan, yaşamayan herkes bir şeyler karalamış duruyor. Ne kadar doğru bilgi olup olmadığıysa meçhul! Bu konuda hakkında ana bir makale hazırlamaya karar verdim. Sosyal medyadan gördüklerim ve birkaç Gezi parkı ziyaretimde gördüklerimi şimdi buradan aktarmak istiyorum.

Taksim gezi parkı olayları biliyorsunuz 29 Mayıs 2013 tarihinde insanların sokaklara bir anda dökülmesiyle ortaya çıktı. Amaç, hiç bir şekilde etrafa zarar vermek, insanların birbirine düşmesi, bölünmesini sağlamak, polislerle çatışmak değildi. Hiç bir zaman da böyle olmadı! Amaç, bir diktatör olan Başbakan’ın bu vurdumduymazlığına karşı gelmekti. Ayrıca Taksim’in bir çiçeği olan gezi parkının yıkılıp yerine betondan örülecek olan bir AVM’nin yapılmasına karşı olmaktı.

Bunların hepsi yapılırken televizyonların hiç birinde taksim gezi parkı son durum , taksim gezi parkı canlı yayın gibi manşetlerde hiç bir yayın yapılmadı. Hatta bu durum haftalarca sürdü. Sanki hiç bir şey olmuyormuş gibi gündem de hala çeşitli haberler veriliyordu. Oysaki bu olaylar yüzünden onlarca ölen, yüzlerce ağır yaralanan, binlerce de yararlanan insanlarımız, canlarımız, kardeşlerimiz oldu.

Taksim gezi parkı projesi ilk başta tamamen insanların umursamayacağı bir şey zannedildi, olsa gerek. Oraya bir AVM yapılacaktı. Ve orada ki tüm ağaçların kesilmesiyle beraber, tüm yeşillikler, güzellikler bir heba olacaktı! Ancak bu ülkenin gençleri, gerçek gençleri canlarına karşı orayı vermedi! Savaştı, direndi.Taksim gezi parkı avm olmasına hiç bir zaman izin vermediler!

taksim gezi parkı ağaç sayısı ta rakam veremeyiz ama yüzlerce olduğunu söyleyebilirim. Burada ki önemli olan ağaç sayısı değil yaşıdır. Son günlerde de gündeme baktığımızda, bu olaylardan dolayı gezi parkında ki insanlar dağıtıldı ve orayı tekrar düzenleme yapılarak yeni ağaçlar, çiçekler dikildi. Ardından bu durum, sanki devlet tarafından “kendi istekleri” doğrultusunda yapılmış gibi gündeme geldi. Oysaki 29 Mayıs 2013 tarihinde ilk eylemler olmasaydı, sizce bu tür bir girişim yapılır mıydı?

İnternette çok araştırma yaptım, kimler ne demiş ne yazmışlar diye. Ardından birkaç Taksim gezi parkı blog yazılarını okudum, maalesef neredeyse hepsi haberlerden alıntılarla yapılmış yazılardı. Çoğu yazılar, haber sitelerinden yazılmış yazılarda anlatılanlardan oluşuyor. Bu da maalesef Gezi parkının ruhunu pek yansıtmıyor.

Orada insanlar gerçekten canını ortaya koymuşlardı. Yaralananlar, ölümü neredeyse tatmak üzereyken kurtulanlar, gaz bombalarından boğulanlar… Sayılamayacak kadar facia dolu anlar yaşandı, yaşadılar, yaşadık! Neyse ki hepsinden bir nebze de olsa kurtulduk. Çok kez Taksim gezi parkı basın açıklaması yapıldı, ama hiç bir devlet adamı dinlemedi. Hiç bir devlet adamı yeterli kadar destek göstermedi. Bu da maalesef, kendi gençlerine saldıran bir diktatöre karşı kimsenin olmadığının haberiydi.

Ve birçok zamanda genel konuşmalarında Taksim gezi parkı Başbaknı dinledik, ancak hiç bir şey söylemedi. Söyledikleri, çok tutarsızdı. Çok gereksizdi. Ve gerçekten insanların beklediği açıklamalar gelmedi. Bu da insanların hiç bir şekilde dirençten vazgeçmemesine sebebiyet vermedi. Dirence daha çok destek verildi!

Olaylar büyüdükçe büyüdü, sadece Taksim’de değil; Kabataş, Dolmabahçe, Beşiktaş, Sıraselviler gibi birçok yerde de eylemler büyüdü. Taksim gezi parkı besteleri yazıldı, çizildi; Taksim gezi parkı beşiktaş çarşı grubu da çok destek verdi. Bunun üzerine yoğun katılım olmasıyla beraber, birçok yerde marşlar söylendiği gibi yapılan özel besteler, şarkılar da harikaydı.

İnternete baktığımızda da Taksim gezi parkı ekşi yorumları oldukça fazlaydı. Hatta neredeyse “Gerçek gündemi” ekşisözlük üzerinden takip ettiğimizde doğrudur diyebiliriz. Çünkü ilk zamanlarda -hatta genel anlamda gezi parkı ile ilgili tüm zamanlarda- hiç bir haber – gazete sitesi herhangi bir yazı, resim, video eklemedi. Bu da, medyanın ne kadar duyarsız ve ne kadar yancı olduğunun göstergesiydi.

Ben kendi çapımda da olsa ufak bir araştırma yaparak Taksim gezi parkı fotoğrafları topladım. Bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Her ne kadar yeterli derece de oranın ruhunu fotoğraflarla yansıtamasak da, bu fotoğraflar görülmeye değer!

taksim_gezi_parki_

taksim_gezi_parki_unluler

taksim_gezi_parki-son-durum

Gezi Parký olaylar

taksim-gezi-parki-olaylari-2013

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın