Trafik Hız Limitleri 2017

Yeni hız limit uygulaması, 1 Temmuz 2017 tarihiyle birlikte başladı. Buna karşılık ilk 2 günde 1 milyon civarında araç limiti uygulamasından geçtiler. Bu düzenleme içinde 1 milyon araçtan 5 bin aracın hız limitin aştığı tespit edilerek, bu sistem dahilinde hız limit aşanlara trafik cezas yaptırımı uygulanacak.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafınca imzalanan protokol ile beraber, artık otoyollarda araçların ortalama hızları gişelere giriş çıkış süreleri tespit edilerek dikkate alınacak. Giriş çıkış süreleri hesaplanarak hız ihlali olup olmadığına bakılarak cezai işlem uygulanacak gözüküyor. 1 Temmuz Cumartesi günü yürürlüğe giren bu sistem ile beraber, hız ihlali giriş – çıkış süreleri dikkat edilecektir.

hız limitleri 2017

hız limitleri 2017

2017 Hız Limiti Nasıl İşliyor – 2017 Hız Limiti Nasıl Hesaplanıyor?

Otoyollarda trafik hız limitleri uygulaması, araçların otoyollarda giriş ve çıkış yaptığı HGS/OGS noktaları arasında geçtikleri yolun mesafesi ve süreleri ortalaması alınarak hız tespiti yapılıyor.

Örneğin, araç hız limitleri doğrultusunda Mahmutbey – Edirne arasında ki 210 km’lik otoban yolu 1 saat 55 dakikadan daha kısa sürede tamamlanmaması gerekir. Bu mesafeyi 1 saat 55 dakikadan daha kısa tamamlayan araç sürücüleri, hız sınırı aşmış oluyor ve buna bağlı olarak ceza alıyorlar.

Hız Limiti Aşma Cezası 2017 Ne Kadar?

Hız limitini aşan araç sürücüleri, yeni otoyol hız limitleri dahilinde %10 – %30 hız limiti aşan sürücülere 154 TL, %30’dan daha fazla aşan sürücülere ise 427 TL trafik cezası kesiliyor.

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın