Türk Filmlerinde En Çok Sevdiğimiz 10 Film

Günlerdir kucukeniste.com siteme girerek herhangi bir yazı giremedim. Bunun nedenini açıklamak gerekirse, eğitim yoğunluğum idi. Sınavlarımı bitirmemle beraber kendi şehrim İstanbul’a geri döndüm. Ve sizlerle tekrardan birlikteyim. Bugün sizlere daha öncesinde hazırladığım bir yazıyla beraber Türk filmleri arasında en çok sevdiğimiz 10 filmin neler olduğuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Sizlere en sevilen Türk filmlerini sıralamaya çalışacağım.

Aşağıda hem argo hem komiklik hem de ders verici yönleriyle bilinen, beğenilen filmlerle ilgili harika bir yazı hazırladığımı düşünüyorum. Sizlerde umarım beğenir ve buna göre yorumlarınızı aşağıda yaparsınız diye umuyorum.

Türk Filmlerinde En Çok Sevdiğimiz 10 Film

Türk Filmlerinde En Çok Sevdiğimiz 10 Film

Türk Filmlerinde En Çok Sevdiğimiz 10 Film

1. Muhsin Bey (IMDB Puanı: 8.5)

1987 yapım, kült film olarak hafızalarımıza kazınan, başrollerde efsane oyuncumuz olan Şener Şen’in oynadığı Muhsin Bey filmine baktığımızda yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul var. Çeşitli sosyal konulara değinilmesi, insana değerler hakkında bilgiler verdiğini düşündüğümüz bu film gerçekten usta oyuncu Şener Şen’le birlikte Uğur Yücel, Osman Cavcı ve Şermin Hürmeriç gibi isimler de eşlik etmişlerdir. Filmin geçtiği yer Beyoğlu’nda günümüzde ünlü komedyen olan Okan Bayülgen’in yaşamakta olduğu tarihi Doğan Apartmanında çekilmiştir. Para kazanmak uğruna verilen tavizler, ve bununla beraber kaybedilenler hakkında harika bir eser ortaya çıkmıştır.

2. Sevmek Zamanı (IMDB Puanı: 8.3)

En sevilen Türk filmleri arasında aşk filmlerinin yeri her zaman ayrı olmuştur. Ancak 1965 yapımı Metin Erksan filmi Sevmek Zamanı; alışılmış, klişe dediğimiz aşk filmlerinden oldukça farklı bir çizgi izlemiş ve sinemamızda nadir olarak değinilen aşkın felsefesi gibi bir konuya eğilmiştir. Bu yönüyle kimi eleştirmenler tarafından Fransız sinemasına benzetilen ve ilk sanat filmlerimizden biri olduğu söylenen Sevmek Zamanı’nın başrollerinde usta tiyatrocu Müşfik Kenter, Sema Özcan ve Süleyman Tekcan yer almıştır. Klasik bir konu olan zengin kızla fakir gencin aşkını bir resme duyulan sevda ve bu sevdanın resmin gerçek sahibine duyulan ölümsüz aşka dönüşmesi üzerinden işleyen film; son yıllarda sevilen Türk rock grubu Duman’ın Helal Olsun şarkısına çekilen klipte kullanılan görüntüleriyle kendini yeni kuşağa da tanıtmıştır.

3. Anayurt Oteli (IMDB Puanı: 7.9)

Yusuf Atılgan’ın aynı isimli klasik romanından uyarlanan Anayurt Oteli; edebiyatta ve sinemamızda bireyci anlatımın ilk örneklerinden biri sayılmaktadır. Filmin 1986 yapımı olması 1980 darbesi sonrası hem sinemada, hem de genel olarak insanlar üzerinde görülen değişimin açık bir yansımasıdır. Film aynı zamanda Türk filmleriiçinde simgesel anlatımın en yoğun görüldüğü eserlerden biri sayılmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise Anayurt Oteli’nin belirgin olaylar yerine günlük olaylar karşısında kişilerin yaşadığı ruh halleri, hayalleri, değişen karakterleri ve kırılma noktaları üzerine yoğunlaşmasıdır. En sevilen Türk filmleri arasında her zaman kendine yer bulmuş olan filmin başrollerinde Macit Koper, Şahika Tekand ve Serra Yılmaz yer alırken yönetmenliğini Ömer Kavur üstlenmiştir.

4. Selvi Boylum Al Yazmalım (IMDB Puanı: 8.7)

Sinemamızın sıra dışı aşk filmi örneklerinden bir diğeri de efsane film Selvi Boylum Al Yazmalım’dır. 1977 yapımı bu filmin dikkat çeken o kadar çok noktası vardır ki hangisine değineceğimiz konusunda karar vermekte oldukça zorlandık. Başrolünde Türk sinemasının efsane oyuncuları Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin’i birleştiren Selvi Boylum Al Yazmalım; ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un aynı isimli romanından uyarlanmış, oldukça derin bir konuyu işleyen bir yapıttır. Filmde birbirine âşık iki gencin imkânsız gibi görünen aşklarının başlaması, gelişmesi, ayrılıkları ve ardından da karakterlerin sevgiyi ve aşkı tanımlama süreçleri işlenmektedir. Filmi klasik aşk filmlerinden ayıran nokta da tam olarak budur. Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunun mutlu mu yoksa buruk mu olduğu konusundaki tartışmalar yıllar boyunca devam etmiş ve eseri sanatsal anlamda daha da değerli kılmıştır.

5. Yol (IMDB Puanı: 8.2)

Sinemamızda toplumcu gerçekçi anlatımın öncülerinden ve ustalarından olan unutulmaz oyuncu Yılmaz Güney’in yönettiği Yol; Doğu bölgelerimizde yaşanan sosyal ve toplumsal sıkıntılara parmak basan en değerli Türk sineması eserlerinden biridir. Başrollerini usta oyuncular Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün ve Meral Orhonsoy’un paylaştığı filmde çeşitli sebeplerden cezaevine girmiş beş mahkûmun bir haftalık ev iznine çıktıklarında yaşadıkları olaylar üzerinden anne ve babalık, aşk, sevgi, fedakârlık, dürüstlük gibi konular sorgulanmaktadır. Çekildiği zamanlarda siyasi açıdan pek çok engelle karşılaşan, yasaklanan ve festivallere katılmaktan men edilen filme son yıllarda iade-i itibarı yapılmaktadır.

6. Masumiyet (IMDB Puanı: 8.4)

Ödüllü yönetmenimiz Zeki Demirkubuz’un 1997 yapımı filmi Masumiyet; en iyi Türk filmleri arasında haklı bir yere sahiptir. Yerli yabancı pek çok otorite tarafından takdir edilen film toplumdan dışlanmış insanların öykülerini, aslında normal olarak nitelenen kişilerden ne kadar daha onurlu ve ilkeli olabileceklerini yolları kesişen insanların trajik hikayeleri üzerinden anlatmaktadır. Masumiyet’te anlatılan tekil hikayeler her ne kadar trajik olsalar da film bundan yararlanıp acıklı olma yoluyla bir popülarite elde etmek yerine kişilerin bu hikayelerin içinde hayata nasıl tutunduklarına değinen daha vurucu bir yolu izlemeyi seçiyor. Belki de Masumiyet’ien sevilen Türk filmleri arasındaki haklı yerine getiren olgu da budur.

7. Hababam Sınıfı (IMDB Puanı: 9.4)

Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz serisinden aynı isimle uyarlanan Hababam Sınıfı; ilk filmi 1974 yılında yayınlanmış olmasına rağmen genç kuşakların dahi en sevdiği Türk filmleri arasında yer almaktadır. İçinde zengininden fakirine her sınıftan ve her çeşit karakterden öğrencilerin bulunduğu, çeşitli nedenlerle okul hayatında başarısız olmuş Hababam Sınıfı’nın bulunduğu okula tarih öğretmeni olarak gelen Mahmut Hoca’nın iyi yürekli ancak hayatın bir noktasında kaybolmuş bu gençlere sevgiyi ve insanlığı hatırlatmasını zaman zaman gülmekten, zaman zamansa hüzünden gözleri yaşartan bir üslupla anlatan efsane filmin oyuncu kadrosunda Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Ayşen Gruda gibi ünlü isimler bulunmuştur. 2000’li yıllarda filmin yeni versiyonları çekilmiş ve çok değerli oyuncular rol almış olsa da eski serilerin yerini dolduramamıştır.

8. Eşkıya (IMDB Puanı: 8.7)

Şener Şen ve Uğur Yücel’in birlikte rol aldıkları ve en iyi Türk filmleri arasında yer alan bir başka eser de 1996 yapımı Eşkıya’dır. 35 sene hapiste kaldıktan sonra kendisine ihanet ederek hapse girmesine sebep olan ve arkasından sevgilisi Keje’yle evlenen eski arkadaşından intikam almak amacıyla İstanbul’a gelen eşkıya Baran’ın burada tanıştığı genç serseri Cumali’yle kurduğu dostluğu ve başlarından geçen olayları konu alan Eşkıya; töre, aşk, dostluk ve onur üzerine söylediği oldukça güzel sözler söylemektedir. Aynı zamanda Türkiye toplumunda zamanla yaşanan değişimleri ve bu değişimlerin kuşaklar üzerindeki etkilerini hikayesinin içine yedirerek anlatan film günümüzde de her yaştan insana hitap etmekte ve Türk sinemasının en değerli eserleri arasında sayılmaktadır.

9. Uçurtmayı Vurmasınlar (IMDB Puanı: 8.4)

Sinemamızın en kıymetli eserlerinden biri olan Uçurtmayı Vurmasınlar konusu itibariyle orijinal olduğu kadar Türkiye’nin toplumsal yapımından dönemin siyasetine, insan ilişkilerine ve insani değerlere dair söylediği sözleriyle de bulunduğu yeri sonuna kadar hak etmektedir. Yönetmenliğini ünlü yönetmen Tunç Başaran’ın yaptığı filmde çeşitli sebeplerden ceza almış kadınların bulunduğu hapishanede bu kadınların yaşadıkları; annesiyle birlikte orada bulunan bir çocuğun gözünden anlatılmaktadır. Filmin oyuncuları arasında Nur Sürer, Füsun Demirel, Güzin Özipek, Meral Çetinkaya, Güzin Özyağcılar ve Ayla Arslancan gibi günümüzde de tanınan ünlü isimler yer almaktadır.

10. Züğürt Ağa (IMDB Puanı: 8.7)

Yine Doğu illerimizdeki siyasi ve sosyal yapıyı konu alan filmlerden Züğürt Ağa 1985 yılında yayınlanmıştır. Başrollerini Şener Şen, Erdal Özyağcılar, Nilgün Nazlı, Can Kolukısa, Bahri Selin, Atilla Yiğit, Füsun Demirel ve Ayla Aslancan’ın paylaştıkları filmde 1980’li yıllardan sonra Türkiye’de gerçekleşen acele ve çarpık kapitalistleşme hareketinin yol açtığı göç olayı ve bu durumun insanlar üzerinde yarattığı etki komik fakat etkileyici bir dille işlenmiştir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın