Türkiye’de Görülmesi Gereken 25 Nadide Yer

Türkiye, doğa güzellikleriyle zengin öyle büyük bir ülkedir ki, gezilecek birçok yeri, birçok şehri bulunur ki bunca yeri aslında yerlisi bile geze geze bitirememiştir diyebiliriz. Türkiye’de son dönemlerden ziyaret edilen, gezi turları düzenlenen en güzel yerlerin ilk 25 sıralamasını çıkardık sizlere.

Umuyorum ki bu yerlerin hem fotoğrafları hem de altlarında ki açıklamalarıyla keyifli bir tur yaptırabiliriz, siz değerli okurlarımıza. Buyrun, İşte Türkiye’de Gezilip Görülmesi Gereken 25 Güzel Yer:

 

1

Mozaik kent Zeugma Gaziantep ili, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor.

2

İstanbul’a nefes aldıran yerler İstanbul’da yaşıyorsanız yakın yerlere kaçmak istersiniz. İşte; tarihi Polonezkoy, iki akarsu arasında kalan şirin mekan Ağva veya İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar.

3
Açık hava müzesi Harput Elazığ’a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi, kalesi, Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir.

4
Erzurum’da bir şelale Tortum’a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa’nin en büyük, dünyaniın ise üçüncü büyüklukteki şelalesi olarak biliniyor.

5
Cami ve kilise bir arada Kars’ta, farklı uygarlıkları simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri, en cazip turizm merkezlerinden biri. Farklı uygarlıklara ait cami, kilise, kervansaray ve manastırın yer aldığı mekan tam tarihseverlere göre…

6

Söğüt’te tarihi yolculuk 700 yıllık Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Söğüt, Bilecik’in 29 km. doğusunda. Söğüt’e yolunuzu düşürüp Ertuğrul Gazi, Dursun Faki ve Şeyh Edebali’nin türbelerini ziyaret edebilirsiniz.

7

Uluslararası üne sahip Uluslararası bir üne sahip Demre’de Noel Baba Kilisesi, Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş’a 40 km. mesafede bulunuyor.

8

Doğada sessiz bir tatil Datça merkeze 25 km. uzaklıktaki Palamutbükü’nde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor.

9

İznik’e bir gün ayırın Yolunuz Bursa’ya düştüyse İznik’i mutlaka görmelisiniz. Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin kol kola verdiği bu şirin ilçe Bursa’ya bir saatlik mesafede. Çinileri de dünyaca ünlü.

10

Anadolu’nun bütün güzel evleri Karabük’e bağlı bir Karadeniz kasabası olan Safranbolu, klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan evleriyle tanınıyor. Türkiye’de ‘Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri…

11

Adalarda gezmenin zamanı İstanbul’da gezilip gürülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Adalar olmalı. Özellikle de Büyükada. Yaz, adalara gitmek için en uygun mevsim.

12

Ashab-i Kehf ziyareti Kur’an-i Kerim’in Kehf Suresi’nde geçen “Yedi uyuyanlar mağarası” her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Birçok Kur’an meal ve tefsirinde, Ashab-i Kehf mağarasının Tarsus’ta olduğu belirtiliyor.

13

Tarih ve gizemi birlikte gorun Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihi yapıları olan Olimpos’ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Cirali’da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanin en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz.

14

Kanyonda sürpriz yolculuk Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekan size farklı bir deneyim sunacak.

15

Uzungöl henüz bozulmadan… Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçekler, yayla serinliği… Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl’e düşürün.

16
Dev heykeller mekanı Nemrut.
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı’nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasinda 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.

17
Antik güzel Aspendos Aspendos, amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya’nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy’da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.

18
Kapadokya anlatılmaz, yaşanır. Kapadokya’da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz, tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın.

19

Kültepe’yi dünya tanıyor Anadolu’nun en eski yazılı kaynakları da Kayseri’nin 8 km. doğusundaki Kültepe’de bulundu. Kültepe kazıları bütün dunyanın yakından takip ettiği bir çalışma.

20

Doğanın kucağında bir düş Bolu’nun yanıbaşında kıvrıla kıvrıla çıkan bir yolla ulaşılan Gölcük, bir minyatür göl olarak karşınıza çıkıyor. Daha büyük bir gölun yer aldığı Abant ise, keyifli bir yürüyüş yapmak, pedal çevirmek, fayton gezintisine çımak için ideal…

21

Kutsal balıklara yem atın Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-ur Rahman Gölleri ) İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerleri.

22

Damlataş astıma iyi gelir Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş’tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir.

23

Kalem ustalarının çilehanesi Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkumların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış.

24

Kültürlerin kavşak noktası Mardin ve Batman arasında yer alan Hasankeyf, konum itibarıyla kültürlerin kavşak noktasında bulunuyor.

25

Van Gölü’nde günbatımı Van kültürel birikimi ve doğal güzellikleri, yöresel dokusuyla Anadolu’nun motiflerini yaşatabilen bir kent. Türkiye’nin en buyuk gölü bu ilimizde. Van Gölu üç de ada barındırıyor: Bu adalardan en meşhuru Akdamar.

Etiketler: , , , ,

“Türkiye’de Görülmesi Gereken 25 Nadide Yer” için 2 cevap

  1. Turkiye'm diyor ki:

    Türkiye’yi neden sevmeyelim ya! Alın görün işte ne güzel yerlerimiz var, gezilecek yerler. Of harika paylaşım

  2. Burcu diyor ki:

    Birçok yeri gezdim ama listeye baktığımda aslında gezdiklerim birçok değil birkaçıymış… :((( Yakın zamanda boş bulduğum tüm vakitlerde buraları da gezeceğim!

Bir Cevap Yazın