Türkiye’nin En İyi 10 Plajı

Bugün biraz internette dolaşırken nereden geldiğimi bilmediğim bir tatil bloguna uğradım. Burada güzel bir makale okudum ve bilgilerimi biraz da sizlere aktarmak istedim. Türkiye’de ki en iyi ilk 10 plajın tanıtımı şeklinde olan makale içerisinde ne öğrendiysem sizlere de aktarmaya çalışacağım. Aşağı da paylaşacağım bu plaj isimleri, sırasıyla en iyiden iyiye doğru 1 – 10 sıralama olacaktır. Bilgilerinize sunarım…

PATARA PLAJI

Antalya – Kaş ilçesinde olan Patara Plajı, kendi bölgesinde bulunan en güzel plaj olması yanı sıra en büyük plajdır. Bunun yanı sıra antik kent içerisinde bulunur. Kumsalı ve çevresi, en uzun olmasından dolayı görkemli bir güzelliğe sahiptir. Bu plaja, her yıl 100.000’lerce turist akın akın gelmektedir.

ÇIRALI PLAJI

Çıralı Plajı, yine Türkiye’nin incilerinden olan sıralama da 2. sırada olan güzel bir plajdır. İki tarafı da kayalarla çevrilmiş olan bu plajın ayrıca denizi soğuktur. Soğuk olmasının tek sebebi akan dere yataklarının olmasıdır. Kumsalda ki kumun ince olması da yine ayrı güzelliğidir. Ve unutmadan; Caretta adında ki kaplumbağalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

ORTAKENT PLAJI

Mavi bayraklı denizi olan bu plaj, hem uzun hem de yaz aylarında insanların tercih etmekte oldukları güzel bir plajdır. Denizi güzel ve temiz olduğu gibi kendi kumsalı – plajı da ayrı bir güzelliktedir.

İZTUZU PLAJI

Doğa harikası olan, kendi doğal güzelliklerini korumakta olan İztuzu plajının denizi iki çeşitte sudur. Akdeniz ve tatlı su olarak ikiye ayrılmıştır.

KAPUTAŞ PLAJI

Antalya – Kalkan ile Kaş yolunda olan Kaputaş plajı, yine hem yerli hem de yabancı turistlerin tercih etmekte oldukları mükemmele yakın bir plajdır. Görünümünü genelde kamyon ağzına benzetmektedirler. Denizi tam mavinin tonlarında bir denizdir. Dünyada böyle bir plajın eşi benzeri bulunmamaktadır.

OVABÜKÜ PLAJI

Çevresindeki küçük lokanta ve pansiyonlarıyla birlikte plajının parlayan çakıl taşlarıyla Ovabükü, Datça yarımadasına gizlenmiş üç koydan en güzeli.

AMOS PLAJI

Bozburun yarımadasının en güzel tatil köylerinden birisinde gizli bir cenettir, Amos plajı. Ahşaptan yapılmış olan şezlonglar, çevrede dağılmış olarak görünen çakış taşları ayrı bir hava katmaktadır. Marmaris’in hoş ışıkları içinde güzel bir görünümü vardır.

AKYAKA PLAJI

Gökova Körfezi’ne ait olan Akyaka plajı, ortalama 200 metreye sahip uzunluğu bulunur. Pürüzsüz ve temiz bir kumu bulunur. Bu alan koruma bölgesi adı altında bulunduğundan dolayı herhangi bir müdahale yapılmamakta, kendi güzelliğini ve doğallığını korumaktadır.

ÖLÜDENİZ PLAJI

Muğla – Fethiye taraflarında olan harika bir plajdır, Ölüdeniz Plajı. Denizinde açıldığınız da bile hiç bir şekilde tutarsızlık göremez, ne kadar açılırsanız açılın hala aynı yerdeymiş gibi kumu bulunur bastığınız yerin. Beyaz renkte olan kumsalı da ayrı bir güzeldir. Mavi ile turkuaz renklerinin karışımından meydana gelen bu yer mükemmel bir seçim olacağından emin olabilirsiniz.

KABAK (FARALYA) PLAJI

Yerli ve yabancı turistlerin şaşırmasına olanak tanıyan Kabak koyu, Kabak plajıyla insanların eşsiz güzelliğe kapılmasına sebebiyet verir. Böylesine doğal ve eşsiz güzellikte ki yere sizlerde gidebilir, güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın