Ücretsiz SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Araçları Nelerdir?

SEO çalışmaları, üzerinde çalıştığınız web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda olmasını ve bu sayede daha çok hedef kitleye ulaşmanızda yardımc olan optimizasyon çeşitleridir. Çeşitli optimizasyonlarla birlikte sitenizin daha iyi ve hızlı bir şekilde arama motorlarında listelenmesini, alanınızla ilgili aramalarda üst sıralarda çıkmayı ve hedeflenen müşteriye, ziyaretçiye ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. Bu yazıda ise ücretsiz seo araçları ve servisleri hakkında bilgilendirme yazısı okuyacaksınız.

Eğer siz de bunun için hazır ve not tutacağınız dijital bir defter ya da masanızdan ayırmadığınız ajandanız açıksa, notlarınızı tutmaya aşağıda ki başlıkları sırayla okuyarak başlayabilirsiniz.

ucretsiz seo servisleri

ucretsiz seo servisleri

Web Site İçin Site Haritası Oluşturma Aracı

Arama motorlarının sitenize ulaşması ve taramasını kolaylaştırmak için bir site haritası oluşturabilirsiniz. Bunu manuel yapmak zor olacağı için, siteniz için basit ve kolay olduğu kadar ücretsiz site haritası oluşturma araçlarını kullanabilirsiniz. Toplamda ilk 500 sayfa için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri de Xml-Sitemaps.com olacaktır.

Siteniz WordPress web sitesi ise bu noktada Google XML Sitemaps eklentisiyle de çok basit şekilde, güncel olarak sitenizin haritasını oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu eklentiye şu adresten ulaşabilirsiniz.

Arama Motorlarında Sitenizi Kontrol Edin

ücretsiz seo analiz araçları

ücretsiz seo analiz araçları

Başlık kafa karıştırıcı geliyor olsa da bahsetmek istediğimiz şey, arama motorların siz Webmaster’lar için özel paneli olan Webmaster araç panelleridir. Aşağıda en büyük arama motorların Webmaster toolbox sayfalarını görebilirsiniz.

Google Webmaster Aracı: http://www.google.com/webmasters/tools

Yandex Webmaster Aracı: https://webmaster.yandex.com.tr

Bing Webmaster Aracı: http://www.bing.com/toolbox/webmaster

Microsoft Free SEO Aracı: http://www.microsoft.com/web/seo

Sitenizin Hızını Ölçün

Web sitenizin hızını, sayfa hızını ölçmek ve ne kadar hızlı olduğunu, ne kadar yavaş olduğunu raporlayan ücretsiz araçlar mevcuttur. Bu araçlardan biri de doğrudan Google’a ait olup, Google’da hem yazılımsal hem de dış etkenler olarak sitenizi yavaşlatan etkenleri sizlere raporlayabiliyor. Aşağıda ki her biri birbirine benzer olsa da kullanılması önerilen araçlarla sitenizin hızını başarılı şekilde ölçebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights : http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights
GTMetrix : www.gtmetrix.com
Pingdom : http://tools.pingdom.com/fpt
Web Page Test : www.webpagetest.org

Siteniz İçin Anahtar Kelimeler Bulun

Sitenizin sektörüyle ilişkisi olan rakip siteler bularak, bu siteleri araştırıp yüksek trafiğe sahip kelimeleri görebilirsiniz. Bu konuda sizlere hizmet sağlayan, bazı özellikleri sınırlı olan siteler vardır. Bunlardan bazıları aşağıda ki gibidir, inceleyebilirsiniz. Sitenizde geçmesini sağlayacağınız bazı kelimelerde Google’da hedeflenen ziyaretçilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  • Alexa (www.alexa.com) : Rakip siteyi aratarak anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
  • Bing Anahtar Kelime Aracı (www.bing.com/toolbox/keywords) : Anahtar kelime fikr iverecek sitelerden biridir. Arama değerlerini görebilirsiniz.
  • Follow.net (www.follow.net) : Yüksek trafik ve reklam alabileceğiniz, anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
  • Google AdWords (www.google.com/AdWords) : En yaygın kelime bulma aracıdır. Google Anahtar Kelime aracı, Bing’e göre daha geniştir.
  • Keyword Eye (www.keywordeye.com) : Ücretsiz paketle günde 10 kelime araması izni veren sistemdir.
  • Uber Suggest (www.ubersuggest.org) : Bu ücretsiz servis, girdiğiniz kelimelere göre ilişkili, yakın tahmin edilen aramaları Google tahminleyiciden çekerek sizlere sunar.
  • ucretsiz seo araclari

    ucretsiz seo araclari

Özgün İçerik Kontrol Etme Aracı

Özgün içerik, son yıllarda hem değerinin artmasıyla hem de önemi Google tarafından açıkça beyan edilmesiyle revaçtadır. Buna karşılık olarak her kullanıcı, özgün içerik oluşturmak istese de bazen istemeden ya da fark etmeden kopya içerik hazırlamış olabilir. Sitenizde ki içeriklerin kopya olup olmadığını siz de CopySpace.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Backlink Kontrolü Yapın

Başka sitelerden aldığınız dost linkleri görebileceğiniz araçlar, aşağıda ki sitelerdir. Bu siteler üzerinden aramalar yaparak, hangi sitelerden sizlere bağlantı verildiğini görebilirsiniz. Spam olduğunu düşündüğünüz, rakipleriniz tarafından kötü niyetle gönderilen backlinkleri de fark edebilirsiniz. Fark ettiğiniz takdirde Google Webmaster Araçları üzerinden bu backlinklerin iptalini isteyebilirsiniz.

Ücretsiz SEO araçları ve servisleri yukarıda ki gibidir. Sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bu yazı hakkında yorumunuz, aklınıza takılan soru veyahut bizlerle paylaşmak istediğiniz bir düşünceniz varsa aşağıda ki yorum alanını kullanabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın