Üniversite Kontenjanları Ne Kadar Arttı 2014

Bu yıl üniversiteye giren adaylara her yıl olduğu gibi bu yılda avantaj tanınarak belli oranda kontenjanlar arttırılarak üniversite kontenjanları arttı mı? gibi sorular cevaplandı ve böylelikle de 2014 yılında üniversiteye normal kontenjanların üzerinden belli oranda da öğrenciler girebilecek. Peki bu sayı ne kadar arttı, ne kadar yüksek oldu? İşte bu detayları sizlere aşağıda verdik.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da YGS ve ardından LYS maratonu sona erince, kontenjanlar hakkında öğrenciler hep sorular soruyor. Hal böyle olunca 2014 üniversite kontenjanları geçen yıla göre arttı mı? Ya da artacak mı… Bu yıl, her yıl olduğu gibi kontenjanlarda bir artış gözlemlendi ve açıklama geldi. Ancak ne kadar arttığıyla ilgili merak ediyorsanız hemen cevaplayalım; %10 oranında bir artış bulunmaktadır.

Üniversite Kontenjanları Ne Kadar Arttı 2014

Üniversite Kontenjanları Ne Kadar Arttı 2014

Üniversite kontenjanında %10 Artış Kaç Öğrenci Demektir?

Türkiye’de öğrenci sayıları baz alınarak hesaplama yapılmakta ve buna göre %10 artış gösterilmiştir. Buna göre de hesaplama yaparsak, Türkiye’de ki üniversitelerin kontenjanları oranına göre %10 artış demek, ortalama 1 milyon 6 bin 321 öğrencinin bu yıl, geçen yıllara göre fazladan tercih yaparak başarılı bir şekilde üniversiteye adım atacağı anlamına geliyor.

Bu yıl MF, TM ve TS puan türleriyle birlikte bu sınava giriş yapan öğrencilerin tamamı bu yıl tercih yaptıklarında geçen yıla göre fazladan 1.006.321 öğrenciler, üniversiteye başlayabilecektir. Buna göre geçen yıl sınava girip şansını bu yıl deneyenler de şanslı oluyorlar diyebiliriz. Herkese başarılar dileriz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın