Üniversite Tercih Rehberi

Üniversite tercihlerinin 8 – 18 Temmuz 2013 tarihleri arasında olduğunu biliyoruz. Son 3-4 günlük bir süreç kalan bu günlerde, artık yoğun şekilde tercihler tamamlanmaya başlanıyor. Üniversite tercihlerinizi yaparken, çok dikkatli olmalısınız. Sıralmanıza uygun şekilde tercihler yapılmalıdır ki, açıkta kalmamalısınız. Bunun için de sizlere çeşitli yöntemler araştırarak buldum. İşte Üniversite tercihi yapılırken neye dikkat edilmelidir sorusunun cevabı:

– Öncelikle seveceğiniz bir mesleğe / bölüme yönelin.
– İyi bir meslek = iyi bir gelecektir.
– İyi bir meslek seçimi aynı zamanda mutlu bir yaşamdır!
– Meslek seçiminizle beraber ardından üniversite seçimlerine de dikkat etmeye çalışın.
– Bazı bölümlerde -öğretmenlik, doktor vs.- üniversite pek önemli olmasa da mesleki grupların birçoğunda üniversite, maalesef önemlidir. Nerede üniversite eğitimi aldığınızla ilgili gelecekte çok sorular sorulabilir.
– Meslek ve üniversite seçimi tamamladıktan sonra, kendinizi o alanda iyi bir geliştirmeye yönelik adamayı bir hedef olarak belirmelisiniz.
– Mesela Psikoloji bölümü okumak istiyorsunuz? Peki hangi üniversitede? İşte burada üniversite çok önemlidir, devreye girer. Çünkü gelecekte kendi iş yaşamınızı kurmak yerine ilk başlarda tabi ki başka yerlerde çalışacaksınız. Başka iş yerlerinde çalışmak içinse, CV dediğimiz Özgeçmişinizin iyi olması gerekir. Bunun için insanlar sizlere sorular sorar. Psikoloji bölümü okumuş olabilirsiniz. Ama unutmamanız gereken bir durum var: Sizin gibi 10 binlerce insan da Psikoloji bölümünü okudu ve sizin gibi onlarda iş arıyor!
– Üniversiteye girerken de bu böyledir. Üniversite tercihlerinizi yaparken, sizin gibi yüz binlerce insanın da tercih yapacağını, sizinle rekabet içerisinde olduğunu unutmamalısınız. En iyi bölümleri, herkes tercih etmektedir.

Bu gibi konulara dikkat ederek iyi bir tercih yapmalısınız. İyi bir tercihin sonunda, hem eğitiminiz, hem çevreniz, hem sosyal yaşamınız, hem üniversiteniz hem de gelecekte özgeçmişiniz çok iyi ve başarılarla dolu bir şekilde geçer. Herkese şimdiden yaşamında başarılar diliyoruz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın