Üniversite Tercihinde Püf Noktalar

Üniversite tercihlerinin başladığı şu günlerde, çok uygun tercihler yapmak önemlidir. Çünkü, sıralamanıza uygun tercihler yapılmadığında maalesef açıkta kalma gibi bir durum olabilir. Böyle durumlardan kaçmak, bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmamak için aşağıda yazacağımız püf noktalara dikkat etmelisiniz.

– Öncelikle sevdiğiniz işi yapın. Bölge ya da Üniversite seçerek değil, sevdiğiniz işinize göre sıralama yapmalısınız.
– Tabi ki sevdiğiniz iş veya meslek grupları, ilerde Türkiye’de iş olanağı olan meslek grupları olmasına dikkat etmelisiniz.
– Seçim yapacağınız bölümleri, rahatlıkla bitirebileceğiniz ve o alanda kendinizi geliştirebileceğiniz meslekler olmasına da dikkat etmelisiniz.
– Üniversite seçimi de bu konuda etkilidir. İyi bir üniversite seçimi yapmak ile orta düzeyde bir üniversite seçimi yapmak arasında büyük farklar vardır. İyi kampüsü olan üniversite, sizleri sosyal olarak da geliştirir. Ancak kampüsü yeteri kadar gelişmemiş üniversiteler, sosyal olarak gelişmeyi size bırakır.
– Sağlığınız, her şeyden önemlidir. Sağlığınızı olumsuz etkileyecek hiç bir üniversite veya bölümü tercih etmemelisiniz.
– Belirli bir yaşa gelmiş ve “Ne istediğini bilen” bir kişi oldunuz. Artık, hayatınızın ipleri sizin elinizde! Hayatınızı şekillendirmek istiyorsanız, iyi bir tercih yapmayı ihmal etmeyin.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın